Ванов Драган го освои петтото место на годинешниот избор за најуспешен спортист на градот Велес.

vanov-sportist-veles

Изборот кој е во организација на Сојузот на спортови на градот Велес се одржа на бродот Панини. На изборот Ванов е прогласен за петти нај успешен спортист во Велес. Драган Ванов е член на мото клубот Мото Велес и годинава успешно настапуваше на трки од домашниoт шампионат во ендуро, во кој на крајот је освои вицешампионската титула во класата Е1.

Ванов признанието го доби благодарение и на трката Ендуроманиакс во Грција, една од потешките европски ендуро трки, која се вози два дена, на која учествуваат повеќе од 450 возачи, а Ванов на крајот финишираше во првите 30. За успешниот настапот на трката тој доби честитка и од Џовани Сала, шесткратен Светски шампион во Ендуро!