Мотоцикли

[галерија] Новата Yamaha YZF-R6 2017

Чекањето конечно заврши бидејќи Yamaha YZF-R6 2017 дебитираше денеска на мото шоуто AIMExpo кое се оддржува во Орландо, Флорида. Како и што се очекуваше, изгледот на Yamaha R6 има малку позајмено од моделот R1.

Следете нè на:

 

Чекањето конечно заврши бидејќи Yamaha YZF-R6 2017 дебитираше денеска на мото шоуто AIMExpo кое се оддржува во Орландо, Флорида. Како и што се очекуваше, изгледот на Yamaha R6 има малку позајмено од моделот R1.

Во однос на техничката страна, Yamaha R6 2017 е повеќе еволуција отколку револуција. Основната шасија и конфигурација на моторот остануваат исти. Сепак, промените на моделот за 2017 година вклучуваат променета суспензија, ABS сопирачки, модели на возење, контрола на тракцијата и уште многу други работи.

2017 Yamaha YZF R6 blue 03

Иако може да се каже дека ова е само подобрен модел, а не комплетно нов мотоцикл, Yamaha вложи голем труд да ја подобри машината која веќе е лидер во суперспорт категоријата. Најочигледните промени се визуелниот дел. Моделот R6 сега го дели истиот дизајнерски јазик како и Yamaha YZF-R1 2015.

Тоа значи комплетно нов распоред на LED светлата, а тука се вклучени и трепкачите за лево и десно. Дизајнот за вбризгување на гориво би требало да им изгледа познато на MotoGP фановите. YZR-M1 сега го дели истиот дизајн како и новиот  YZF-R6.

Yamaha вели дека новиот изглед е аеродинамичен и го намалува триењето на воздухот за 8 %.  И задниот дел на мотоциклот би требало да им биде познат на фановите на моделот R1. Yamaha едноставно го ископира тој дизајн и го вметна на новиот, 600cc спортски мотоцикл.

Yamaha исто така ги користи и комплетно прилагодливите, KYB 43mm, вилушки кои може да се најдат кај Yamaha YZF-R1. Сепак тие се прилагодени за уникатните карактеристики на R6. Предниот амортизер е исто така од KYB и е комплетно прилагодлив.

Во однос на останатите промени на шасијата, ги имаме новиот алуминиумски резервоар за гориво и нова под рамка.

Но она по што ќе се разликува овој мотоцикл од неговите претходници е додавањето на неколку електронски системи меѓу кои е и новата контрола на тракцијата.  Од Yamaha велат дека системот за контрола на тракција кај R6 може да ја пресмета промената на дијаметарот на пневматиците. Системот има шест контролни нивоа а доколку сакате некои може да се исклучат.

Системот „ ride-by-wire “овозможува три начини на возење.

Новата Yamaha YZF-R6 има и „quickshifter“ кој доаѓа како додаток и може да се инсталира во продавниците на Yamaha. Овој мотоцикл ќе биде достапен во март 2017 година, а за цената во овластениот увозник на Јамаха за Македонија - Мото Азуро, навремено ќе ве информираме.

comments

Би можело да ве интересира

Без никакво сомневање, Ducati Panigale V4 супербајк е најинтересниот мотоцикл објавен оваа година. Ова не е само наше мислење бидејќи тој беше официјално прогласен за крал на EICMA шоуто.

Honda ја прошири својата Africa Twin линија со уште еден модел. 2018 CRF1000L2 Adventure Sports беше претставен за време на EICMA мото шоуто, а заедно со него беше претставена и една посилна верзија на моделот.

Motul презентираше ново масло наменето за тркање, 300V²  10W-50, на најголемото мото шоу кое се одржа во Милано, EICMA.

Изненадување од MotoGP гаражите откако беше објавено дека Ливио Супо си дал оставка од Honda Racing Corporation (HRC).

Vespa Elettrica која беше најавена на EICMA е електричен скутер со кој ќе можете да поминете 100 километри со едно полнење на батеријата.

Offroad.mk со коментар за трката која се одржа крај Стенковец, дали 2' Оф Роуд Шоу Скопје 2017 навистина беше „успешна“ организација?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!