MotoGP

MotoGP: Објавена првична верзија на календарот за 2019 година

MotoGP ја објави првичната верзија на календарот за сезоната 2019.

Следете нè на:

 

Шампионатот кој ќе содржи 19 трки нема некои значителни промени. Првата трка ќе стартува во Катар на 10-ти Март, а последната ќе се вози во Валенсија на 17-ти Ноември. Следната сезона исто така нема да има нови трки со оглед на тоа дека Финска и Мексико беа приморани да го одложат влегувањето во шампионатот.

714940

Најголема промени има кај трките кои ќе се возат едно по друга. Во првата група се Мизано, Арагон и Асен додека пак Захсенринг ќе им се приклучи на трките во Брно и во Австрија. Ваквата промена доаѓа откако возачите се пожалија на згуснатиот распоред. Досега имаше само две Европски трки кои доаѓаа една по друга, со што се кратеше и летната пауза на само две недели.

00001

Би можело да ве интересира

Станува збор за програма за изнајмување на мотоцикли која ќе биде достапна на сите продажни места на BMW.

„Можеби некои од шефовите во Yamaha ќе го погледнат бројот на порази и ќе прашаат зошто е тоа така“, Валентино Роси

Крајот на сезоната е одлична можност да се опремите со нова кацига по навистина поволна цена.

Марк Маркез се доближи еден чекор поблиску до освојување на титулата откако имаше импресивен настап пред домашната публика на трката која се возеше во Арагон.

Марк ми ја уништи трката, ми ја повреди ногата. Знае дека погреши! - Хорхе Лоренцо

„Можеме да се бориме за победа, но Хорхе и Марк исто така се добри на оваа патека. Затоа сметам дека воопшто нема да биде лесно“ - Андреа Довициозо.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!