MotoGP

MotoGP: Продолжува соработката меѓу Довициозо и Ducati

Дукати го обезбеди потписот на Довициозо, но сѐ уште не е познато кој ќе биде негов тимски колега.

Следете нè на:

 

Ducati потврди дека Андреа Довициозо ќе остане дел од нивниот тим и во следните две години. Со ова завршија шпекулациите дека Италијанецот не е задоволен од првичната понуда за продолжување на договорот и ќе остане дел од тимот, чие што седиште е во Болоња, најмалку до крајот на 2020 година.

dovi pobeda

Постоеја гласини дека вицешампионот од минатата сезона е незадоволен од финансиската понуда. Но, откако беше потпишан договорот меѓу двете страни за време на трката во Ле Ман која се оддржа изминатиот викенд, се чини дека разликите меѓу двете страни се надминати.

Во моментов сѐ уште не е познато кој ќе биде неговиот тимски колега. Засега најголеми шанси му се даваат на Џек Милер. Актуелниот возач, Хорхе Лоренцо, има големи шанси да премине во тимот на Suzuki додека пак се чини дека Андреа Ианоне ќе се врати во Pramac сателитскиот тим.

Би можело да ве интересира

„Можеме да се бориме за победа, но Хорхе и Марк исто така се добри на оваа патека. Затоа сметам дека воопшто нема да биде лесно“ - Андреа Довициозо.

Пред вас е Suzuki GSX-R1000 – Ryuyo, супербајк кој има 209 коњски сили и тежина од 167 килограми. За жал, од овој модел ќе бидат произведени само 20 примероци кои ќе имаат цена од 29.990 евра.

Марк Маркез призна дека добро се справува со периодот во кој нема постигнато ниту една победа во премиерната класа.

Можеби тоа е само земја на слободи во однос на полуавтоматските оружја. Но се чини дека во иднина жителите на Америка нема да имаат избор во однос на тоа каков мотоцикл ќе можат да купат.

Валентино Роси вели дека се разгледува идејата за радикална промена кај Yamaha со цел да се решат проблемите со кои се соочува тимот.

Moto Guzzi ја претстави новата спортска верзија на нивниот Moto Guzzi V9 Bobber кој сега ќе има поголеми тркала, единечно седиште и црн издув.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!