MK мотоциклисти на меѓународни трки

Бузалковски викендов ќе се натпреварува на Мопед Ендуранс Купот во Србија

Нашиот возач Христијан Бузалковски беше повикан од страна на српски тим и понудата секако беше прифатена. Воедно,трката се вози 4 часа, а овој пат ќе имаме директен пренос на каналот Спорт Клуб 3! Во продолжение ја пренесуваме и изјавата на Бузо за мотори.ком.мк

Следете нè на:

Викендов на патеката во Ада Хуја во Белград ќе се оддржи „Мопед ендуранс“ трката, поточно станува збор за трка со популарните Томоси, која е организирана на врвно и професионално ниво.

DSC 0735Христијан Бузалковски

„Здраво, па морам да признаам дека сум малку возбуден бидејќи прв пат ќе се натпреварувам на ваква трка, односно трка која ќе биде во време траење од 4 часа, поготово со Томоси. Ќе биде многу забавно, овој шампионат го возат многу познати тркачи од Балканот, па чест ми е што и јас ќе бидам помеѓу нив, и се надевам дека ќе има одлична забава и ќе си поминеме супер!“ - изјави Бузалковски.

Му посакуваме многу среќа на првата трка од овој карактер за него и се надеваме на успех на нашиот натпреварувач!

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?