MK мотоциклисти на меѓународни трки

Цобо на четврто место во генералниот пласман на ЕП во Супермото!

Во генералниот пласман Каранјотов останува во водство со 144 бодови, Георгиев има 126, Траистару има 113, а Ивчески е четврт со 99 бодови.

Следете нè на:

Slobodan Ivcheski 2013Ивчески пред најголем македонски успех на меѓународна мото сцена

Претставникот на Мотоциклистичката федерација на Македонија (МФМ), Слободан Ивчески го освои шестото место на третиот натпревар од Европскиот шампионат во супермото што се одржа на 16 јуни на патеката во Вранско, Словенија.

Во првото возење Ивчески успеа да биде пред својот најголем конкурент Сорин Траистару од Романија, но во второто романскиот претставник беше поуспешен. Во вкупниот пласман двајцата мотоциклисти го завршија натпреварот со 31 бод, но Траистару беше на 5-тото место поради подобар пласман во втората трка.

Убедлив победник во двете возења беше домашниот натпреварувач Урош Настран кој ја прекина досегашната доминација на Ангел Каранјотов од Бугарија кој заврши како втор, а трет беше неговиот сонародник Александар Георгиев.

Извор: „МФМ“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?