MK мотоциклисти на меѓународни трки

ИЕШ: Аргетим Рамадани победи во Грција!

На втората трка од Источно Европскиот Шампионат која се возеше на патеката Серес во Грција натпреварувачот во класата SP125 Аргетим Рамадани дојде до првата победа во сезоната.

Следете нè на:

 

1522711 10153206865280330 7631680738768140857 oМакедонскиот Марк Маркез како што беше наречен Аргетим Рамадани

На втората трка од Источно Европскиот Шампионат која се возеше на патеката Серес во Грција натпреварувачот во класата SP125 Аргетим Рамадани дојде до првата победа во сезоната.

Успехот на нашите претставници на првата трка која се возеше во саботата продолжи и во текот на вчерашниот ден. Аргетим Рамадани (МК Мотори) дојде до првата победа во сезоната, Марин Сугарев (МК Мото Велес) се искачи на пиедесталот веднаш зад него, а Христијан Бузалковски (МК Мотори) немаше среќа да дојде до првиот подиум во сезоната.

Аргетим Рамадани на трката возеше одлично, на стартот излезе како втор но откако бугарскиот натпреварувач Милен Георгиев се повлече заради проблеми со моторот патото до првата победа за Аргетим беше отворен. Аргетим од Грција се враќа со два пехари, едниот од саботата за освоеното второ место и другиот за вчерашната победа.

11140175 10153208770465330 3997385504978744379 oМарин Сугарев (МК Мото Велес) на патеката Серес во Грција

Марин Сугарев со втората позиција на денешната трка се најде на втората позиција и во генералниот пласман што ја прави борбата за титулата во оваа класа навистина интересна. Марин кој е возач на МК Мото Велес се враќа на патеките по подолга пауза но прикажа одлично возење и покрај тоа што неговиот мотоцикл не беше на нивото кое тој го посакуваше.

Нашиот трет претставник во оваа класа Христијан Бузалковски ги оправда очекувањата на своите фанови со одличната трка која ја возеше во Серес. Иако немаше среќа во саботата, на вчерашната трка македонската публиката која ја имаше во голем број кај нашиот јужен сосед неколку пати потскокнуваше заради возбудувањата во борбата за третата позиција. Бузалковски имаше тешка задача да ја помине искусната Жулиета Ленкова од Бугарија, тој иако успеваше да избие на третата позиција на кривините, по брзиот мотор на бугарката на крајот се покажа како пресуден и таа дојде до третата позиција со предност од 0.103 делови од секундата пред Бузалковски.

11045419 10153209853685330 8394082139117710861 oБузалковски ја оправда довербата на фановите

Во поголемата класа Formula 600 Македонија имаше двајца претставници, Игор Спиров (МК Гого) и Слободан Ивчески (МК Сакамото). Спиров кој на трката во саботата ја забележа шестата позиција, на вчерашната трка немаше среќа да стартува и остана без бодови. Спиров на саботните квалификации имаше четврто време и трката требаше да ја стартува од вториот ред, а според резултатите на останатите учесници како и неговата форма од него се очекуваше многу. За жал при излезот од боксот пред загревачкиот круг новата задна гума која ја монтираше Спиров лизна заради заштитниот слој по што тој доживеа потежок пад од кој за среќа излезе без никаква повреда.

11122445 10153206880930330 1815435397434007858 oИгор Спиров падна пред загревачкиот круг при излезот од боксот и немаше прилика да вози на втората трка во Серес

Вториот наш натпреварувач во оваа класа Слободан Ивчески дојде до осмата позиција притоа возејќи време од 1:27.695 со стандарден мотор што е навистина резултат за почит. Ивчески прикажа солидно возење и успешно ги заврши двете трки кои викендов се возеа во Серес. Неговото искуство се покажа на дело, Цобо го извади максимумот од мотоциклот кој го возеше на трките.

11136244 10153208771975330 2189374939113473391 oИскусниот Цобо возеше време од 1:27.695 на трка!

Во конкуренција на нации Македонија на двете трки зема пехари за трето место според бодовите на учесниците кои беа пријавени на трката од страна на функционерите на МФМ.

Распоредот за преостанатите трки е следен:

Календар на трки во ИЕШ (брзински мотоциклизам)
# Датум Патека Земја
Рунда 1 18 април 2015 Серес Грција
Рунда 2 19 април 2015 Серес Грција 
Рунда 3 07 јуни 2015 Батајница Србија (ОТКАЖАНА)
Рунда 4 14 јуни 2015 Плевен Бугарија
Рунда 5 12 јули 2015 Плевен Бугарија
Рунда 6 23 август 2015 / Романија
Рунда 7 20 септември 2015 Плевен Бугарија

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.