На патеката во Серез (Грција) заврши 12-та и последна трка од БМУ Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам, а Македонија доби еден шампион и двајца вицешампиони.

За разлика од саботните трки, вчерашните се одржаа на сува патека и по убаво време. 68 возачи од Македонија, Бугарија, Турција, Романија, Израел, Грција и Австрија учествуваа на 12-та и последна трка од БМУ Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Македонија беше претставувана од тројца возачи, во класата SP125 настапи нашиот Христијан Бузалковски - Бузо (МК Ендуро Тим - Водно Скопје), а во класата F1000 имавме двајца претставници, Слободан Ивчески - Цобо (МК Сакамото) и Игор Спиров - Зизи (МК Ендуро Тим - Водно Скопје).

serres final 251

Во класата SP125 по вчерашната победа на Бузо генералниот пласман остана отворено прашање за тројцата претенденти, Милен Георгиев (Бугарија), Жулиета Ленкова (Бугарија) и нашиот Христијан Бузалковски. Мотоциклот на Ленкова откажа пред почетокот на трката, а откако нејзините механичари не успеаа да го запалат пред стартот, таа остана без пласман. Самата трка започна со водство на Бузалковски по стартот но Милен Георгиев успеа да дојде до првата позиција веќе во првиот круг и истата ја задржа до самиот крај. На крајот Бузалковски мораше да се задоволи со втората позиција, но тоа значеше и фантастично второ место во генералниот пласман во кој Милен Георгиев ја освои титулата. Дел од трките се бодуваа и за Бугарскиот национален шампионат, а таму Бузалковски беше неприкосновен.

serres final 35

За Бузалковски ова беше фантастична сезона, освојувањето на вицешампионската титула во БМУ Европскиот шампионат и шампионската во Бугарскиот национален шампионат за него ќе бидат од огромно значење за понатамошната кариера. Веќе за следната сезона Бузалковски планира да отиде чекор погоре и да си ги одмери силите во класата до 600ццм.

serres final 48

Во класата F1000 двајцата наши претставници беа во игра за челните позиции. Игор Спиров победи на саботната трка, а Ивчески доживеа пад но за среќа продлжи и финишираше на 10-та позиција. Распоредот на неделната трка кога како организатор се појавува Романската мото федерација се базира на најдоброто време од саботната трка, наместо според позицијата на крајот од трката. Така нашите возачи имаа изменет старт од она што беше првично најавено па Спиров стартуваше од петтата позиција, а Ивчески од шестата.

serres final 271

Веднаш по стартот нашите возачи ја завземаа првата и втората позиција во конкуренција на 24 возачи, но за жал не успеаа да ги сочуваат позициите до крајот. Спиров предводеше во првите 3 круга (од вкупно 12), а потоа водечката позиција да му ја препушти на Фуркан Идгу од Турција. Ивчески имаше неколку осцилации во позициите, па иако на моменти беше и на 10-та позиција, по половина од трката се фокусираше, возеше паметно до самиот крај и дојде до посакуваната титула во шампионатот. Спиров во втората половина од трката го попушти темпото и на крајот заврши на петтата позиција, која беше доволна за тој да стане вице шампион.

serres final 147

Нашите возачи не се искачија на пиедесталот на вчерашната трка, но во шампионатот се возат 12 трки, а на крајот од сезоната, Слободан Ивчески - Цобо беше прогласен за нов БМУ Европски шампион во брзински мотоциклизам, а Игор Спиров - Зизи стана вицешампион. Во Бугарскиот национален шампионат нашите возачи се со истиот успех, шампионаската титула за Цобо, вицешампионската за Зизи.