Христијан Илиоски го освои второто место на мотокрос трката од Источно Европскиот шампионат која викендов се возеше на патеката Хајраболу во Турција.

kiko-vtor-turcija

Втората трка од Источно Европскиот шампионат во мотокрос овој викенд се возеше на патеката Хајраболу во Турција. МФМ имаше тројца свои претставници: Борче Костов во класата МХ, Андриан Ристевски во класата МХ85 и Христијан Илиоски во класата МХ1.

Популарниот Кико во најсилната класа го освои второто место, и со тоа го обезбеди вториот пехар во сезоната во Источно Европскиот шампионат, откако на првата трка во Серес финишираше како третопласиран.

ilioski-raduta

Илиоски имаше одлична можност да дојде и до победа на оваа трка, тој по стартот се најде на петтата позиција но за кусо време успеа да ги помине сите возачи. Возеше на првата позиција се до два круга пред крајот на трката кога водечкиот во шампионатот Романецот Адријан Радута успеа да го помине Илиоски. Последниот свиок на одличната патека ги подгреа надежите на многубројната турска публика чии симпатии ги освои Илиоски дека тој ќе биде победник но за жал Романецот успешно го затвори влезот во кривината, а Кико мораше да се задоволи со втората позиција.

Во класата МХ1 заради лошите временски услови се возеше само една трка, по која во генералниот пласман водечки е Адријан Радута (Романија) со 72 бода, втор е Тодор Тотев (Бугарија) со 67 бода, а на третата позиција е нашиот Илиоски со 62 бода.

ilioski-ristevski-kostov

Нашиот претставник во класата МХ85 Андријан Ристевски го забележа одличното петто место во Хајраболу. Заради лошите временски услови и во оваа класа се возеше само една трка, за Ристевски ова се нови бодови по оние од Грција каде имаше проблеми со моторот и не ги заврши двете трки.

ristevski

Во класата МХ го имавме Борче Костов кој во конкуренција од 35 возачи на првата трка заврши на 11-та позиција, односно 5-ти во класата Ветерани, а на втората трка финишираше на 13-та позиција, односно 6-ти во својата класа. Ова е одличен резултат за Костов кој прокнижа нови бодови од Источно Европскиот шампионат.