Мотоцикли

Aprilia RS 660 ни пристигнува како модел за сезоната 2020

Кога Aprilia RS 660 концептот дебитираше минатата година на EICMA, во суштина видовме три работи.

Следете нè на:

 

Кога Aprilia RS 660 концептот дебитираше минатата година на EICMA, во суштина видовме три работи. Една беше новата платформа која се базира на parallel-twin мотор. Втора работа беше суперспорт моделот со средна тежина, а третиот дел беше активниот концепт на аеродинамика.

Нашите извори ни откриваат дека токму овој аеродинамичен пакет ќе се најде кај новата генерација на Aprilia RSV4 супербајк моделот кој очекуваме да го видиме во 2021 година. Исто така, знаеме и дека Aprilia RS 660 ќе биде првиот модел на новата платформа и тој ќе дебитира како модел за сезоната 2020.

Aprilia RS660 concept 02

За ова добивме потврда и од Aprilia кои велат дека мотоциклот ќе биде преставен на EICMA шоуто кое ќе се одржи во Милано кон крајот на годината. Кон крајот на минатата година, забележавме тестирање на два модели на Aprilia RS 660. Едниот е тркачката верзија, а другиот е наменет за возење по улица.

Заедно со RSV4 архитектурата, очекуваме Aprilia RS 660 да има поголема моќност но и подобра електроника. Важно е да се зборува и за цената. Дали ова ќе биде мотоцикл кој ќе чини 10 000 долари и кој ќе биде вистинска конкуренција на 600cc supersport и 650cc super-twin мотоциклите? Или пак тој ќе му биде ривал на Ducati SuperSport?

Времето ќе покаже кои од овие две работи ќе се исполнат.

Се верува дека овој модел ќе биде основа за барем неколку идни мотоцикли но мора да е напомене и дека Aprilia знае да има навистина агресивна цена за овие 660 машини.

За неколку месеци ќе дознаеме повеќе информации.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.