Мотоцикли

Ducati ги престави 220hp Streetfighter V4 моделите

Ова е долгоочекуваниот V4 Streetfighter модел на Ducati.

Следете нè на:

Ова е долгоочекуваниот V4 Streetfighter модел на Ducati.

Ова е долгоочекуваниот V4 Streetfighter модел на Ducati а мотоциклот денеска беше преставен во нивната фабрика во Болоња. Оваа машина го има истиот 1103cc мотор со течно ладење кој може да се најде и кај Panigale V4 линијата.

Новиот мотоцикл ќе биде достапен во две варијатни: Стандардна и „S“ верзија. Доколку пак го опремите со тркачкиот издувен систем од Акраповиќ, мотоциклот може да има моќност од 220 коњски сили.

Ducati Streetfighter V4 txt 1 29 10

Покрај поголемата моќност, издувниот систем исто така ќе ја намали и тежината на машината за дури шест килограми. Со ова ќе се подоби забрзувањето но и управувањето со мотоциклот.

По цена од 20000 и 23000 евра, двете верзии на новата машина ќе имаат 208hp како и 90.4ftlb при 11,500rpm. И двата мотоцикли ќе имаат двојни аеродинамични крилца.

Ducati Streetfighter V4 txt 2 29 10

Двете машини ќе имаат слична боја а единствено ќе се раздвојуваат по суспензијата и бандашите.

S верзијата ќе биде опремена со Ducati Electronic Evo, кој се состои од: Öhlins NIX-30 вилушка, TTX 36 амортизер како и Öhlins Smart EC 2.0 контролен систем. Тука се исто така и алуминиумските Marchesini тркала.

Стандардната верзија е опремена со целосно прилагодлива 43mm Showa BPF вилушка како и прилагодлив Sachs заден амортизер.

И двата мотоцикли ќе го имаат најновиот електронски пакет на Ducati, надополнет со 6-axis IMU. Пакетот се состои од ABS сопирачки, контрола на тракцијата, моторно сопирање како и најнов менувач.

Ducati Streetfighter V4 txt 3 29 10

Ducati вели дека предниот дел на мотоциклот е инспириран од лицето на Џокер а го има и истото предно светло кое може да се најде и кај V4 и Supersport линијата. Мотоциклот исто така има и 5 инчен TFT екран кој го има и кај Panigale V4. За да се обезбеди поголем комфорт, држачите за нозе се поместени а висината на седиштето изнесува 845 милиметри.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.