Мотоцикли

[галерија] Новата Honda CBR1000RR-R 2020

За новата Хонда се зборуваше многу во изминатиов период и со нетрпение се очекуваше саемот EICMA во Милано.

Следете нè на:

 

За новата Хонда се зборуваше многу во изминатиов период и со нетрпение се очекуваше саемот EICMA во Милано.

Хонда сепак се одлучи да го претстави новиот модел и пред почетокот на саемот, денеска до медиумите беа доставени фотографии и информациите за новата Хонда.

2020 Honda CBR1000RR R SP 05

Бројките се навистина импресивни, моделот кој заслужено ќе носи едно екстра „R“ (називот е CBR1000RR-R) развива 215кс, а има тежина од 201кг со сите течности.

Showa е задолжена за суспензијата, за кочниците Nissin со четири-клипен цилиндар и 330мм дискови напред. Секако тука е и одличната електроника со која доаѓа од фабрика, а која вклучува ИМУ во 6 оски, контрола на тракцијата, корнеринг ABS, неколку модови на работа на моторот, електронски амортизер на рачките, а возачот информациите ќе ги добива преку 5 инчен ТФТ екран.

Освен „обичната“ верзија, Хонда ќе понуди и SP модел кој ќе има подобрени спецификации. Кај SP верзијата амортизацијата ќе биде водена од втората генерација на Öhlins Smart Electronic Control (S-EC), а кочниците ќе бидат на Brembo.

За цената ќе треба да почекаме Макпетрол (увозникот на Хонда за Македонија) да ги формира цените кон крајот на годинава, а новиот модел се очекува да пристигне во салоните во јуни 2020.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На почетокот од месецов во Скопје се оддржа првиот Тренинг за безбедно управување мотоцикли во организација на мото клубот Безбедност.

Хорхе Лоренцо ќе се повлече од мото трките.

Валентино Роси дојде до моментот кога треба да одлучи  дали ќе ја продолжи MotoGP кариерата или ќе замине во пензија. Поранешниот ривал Макс Бијаџи има поинаква идеја.

Меморандумот ги поставува основите за нова земја да може да се приклучи на календарот.

EICMA не е само најдоброто место каде што можат да се видат најновите мотоцикли туку е и одлична можност за тимовите да ги престават своите нови возачи.

После 18 трки низ 15 различни држави, голем број на победи, возбудувања и Motul Super Fan настапи, дојдовме до финалната трка.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.