Мотоцикли

Honda го престави електричниот концепт CR-E MX

На мото шоуто во Токио, Honda го престави електричниот концепт CR-E MX.

Следете нè на:

 

Honda ја престави електричната концепт верзија на нивниот CRF оф роуд мотоцикл. Ова е првиот чекор кој го направи Јапонската компанија, иако мораме да признаеме дека тие не работеа сами.

Нивната сестринска компанија, Mugen, веќе неколку години работи со електрични мотоцикли а нивниот модел, Shiden, ги освои последните пет награди на TT и се чини дека не планира да запре.

honda cr e 03 1 copy

Тие исто така работеа и на E.Rex, кој Honda го искористи како основа за нивниот CR-E модел. Всушност, освен неколку мали промени, тој е речиси истиот мотоцикл.

Основата на мотоциклот е CRF250R и се користи неговата шасија, вилушка, суспензија, тркала и сопирачки. Тие сепак се малку модификувани за да одговараат на батеријата.

honda cr e 05

Електричната единица е минимизирана верзија од онаа која ја има Shiden. Се уште не знаеме колкава е моќноста на овој мотоцикл но знаеме дека CR-E ќе има неколку опции за моќност. Сличен концепт преставија и Alta Motors а кај нивниот мотоцикл, на влажни временски услови, може да се намали бројот на вртежи.

Литиумската батерија која го движи мотоциклот е изработена од Maxwell а моторот го користи истиот систем за ладење кој го има кај 250R.

CR-E засега е само концепт а од Honda не откриваат кога тој ќе се најде во производство.Сепак, интересно е да се види каква би можела да биде иднината.

honda cr e 02

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.