Мотоцикли

Кажете и збогум на Hayabusa

„После 20 години прекинува прозиводството на големиот мотоцикл на Suzuki“

Следете нè на:

 

Во минатото нарекуван „Кралот на брзината“ , Suzuki Hayabusa ќе замине во историјата поради се построгите Европски правила за емисија на штетни гасови.  Euro4 правилата стапија на сила на 1-ви Јануари 2016 година а Hayabusa не ги исполнува. Останатите вакви модели во поголемиот дел од светот ќе можат да се продаваат до крајот на 2018 година. Во САД имаме поинакви закони за загадувањето , но и покрај тоа Suzuki одлучи да го запре производството.

Веќе подолго време постоеја гласини дека овој модел на Suzuki ќе го напушти пазарот, но исто така имаше и гласини дека ќе добие нова технологија, како што е полу автоматската трансмисија. Но откако од Јапонската фабрика излезе и последниот модел на GSX1300-R, како точни се покажаа гласините дека тој ќе прекине со производство. Компанијата одлучи да го заштити брендот Hayabusa па евентуално во иднина би можеле да очекуваме да се врати на пазарот. Сепак, тоа нема да се случи во 2019 и 2020 година, но кога ќе се појави, сигурно ќе биде поголем, помоќен и побрз.

hayabusa 2

Дали следната Hayabusa ќе биде „turbo“ или „ supercharged “ како што е Kawasaki H2? Дали ќе има полу автоматска трансмисија? Дали ќе изгледа како концептот GSX кој го видовме на мото шоуто во Токио? Само времето ќе покаже но Suzuki мора наскоро да направи нешто кое ќе може да им се спротистави на Kawasaki ZX-14 и H2. Можеме да очекуваме новиот мотоцикл да има повеќе од 200 коњски сили како и речиси 1500cc.

hayabusa 3

Се додека не се појави новиот мотоцикл, ние можеме да уживаме во 2019 Suauki Hayabusa GSX1300-R. И покрај тоа што поминаа речиси 11 години од последната голема промена која беше направена на овој модел, тој уште е доволно брз. А доколку ги погледнеме спецификациите за сезоната 2019 можеме да видиме дека тие не се разликуваат премногу од претходната година.

Би можело да ве интересира

Новиот возач на Repsol Honda ќе го пропушти првиот тест од сезоната 2019 поради операција на раката

Имавме разговори со Педроса. Бевме многу блиску до договор - Разлан Разали, извршен директор на Sepang

Пол Еспаргаро има само една цел во текот на зимската пауза: Да оздрави.

На два дена пред официјалното претставување на MotoGP тимот на Honda, Хорхе Лоренцо ќе мора да оди на операција

За Аргентинецот, Николас Кавиглиасо, релито Дакар 2019 беше само второ учество на овој настан. Но и покрај тоа, тој доминираше на поголем дел од трката и со неговата Yamaha YFZ-400 успеа да стигне до првата позиција.

МотоГП тимот на Дукати денеска официјално го претстави Desmosedici GP19.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.