Мотоцикли

Наскоро ќе имаме нов Triumph Rocket?

Triumph има навистина добри мотоцикли. Но, мораме да признаеме дека само неколкумина од нив навистина се издвојуваат. На пример Rocket III, кој беше еден од најдобрите мотоцикли кога за прв пат се појави во 2004 година. Можеби беше малку тежок и развиваше 145кс, но „ѕверот“ едноставно беше мотор кој привлекува внимание на улица.

Следете нè на:

 

Морам да признаам дека бев малку разочаран кога дознав дека компанијата планира да го запре неговото производство бидејќи тој не беше во согласност со се построгите закони за емисија на штетни гасови. И неговата продажба во САД, каде што под 'Power Cruiser' се подразбира Harley кој има 70кс, не беше нешто посебно добра. Но дали компанијата навистина планира целосно да се откаже од овој модел, а негова замена да бидат некои ретро мотоцикли?

За среќа, одговорот се чини дека е не бидејќи на интернет се појавија фотографии од нова верзија. Не можеме да потврдиме дали овие фотографии се оригинални но можеме да кажеме дека барем концептот се уште постои. А плус има и видео.

triumph rocket 2

Што можеме да очекуваме од новиот Rocket III?  На концептот има единечна задна вилушка, нешто што е ново, USD предна вилушка и округли светла. На мотоциклот има доволно простор што ни сугерира дека ќе има и интересна шасија. Тој ќе биде во согласност со Euro4 стандардот, а исто така ќе има и нови додатоци кои помагаат при возењето, контрола на тракцијата, неколку режими на возење, контрола на движењето и уште многу други работи.

Во последно време, компанијата е навистина непредвидлива во однос на ваквите известувања, па затоа не треба да се изненадите доколку слушнете дека следната недела ќе има презентација на нов Rocket модел. Наскоро ќе се обидеме да дознаеме повеќе информации.

Би можело да ве интересира

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите.

Маверик Вињалес ги уништи пневматиците во обид да ги претекне своите ривали. Вели дека мора да направи промени во случај тоа да се повтори и во иднина.

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нов хет трик од победи.

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето треба да се одржи овој месец.

Алваро Баутиста го претекна Џонатан Реа и се најде на првото место по завршувањето на слободниот тренинг во Тајланд. Двајцата возачи постојано го подобруваа своето време.

Тимскиот менаџер на Suzuki, Давиде Бривио, тврди дека новиот уред на мотоциклот на Ducati има врска со аеродинамиката. Вели дека Suzuki поднесе жалба со цел засекогаш да се реши проблемот.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.