Мотоцикли

Одблизу со Kawasaki Ninja ZX-10RR, мотоциклот кој беше дел од трката Suzuka 8-Hours

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Следете нè на:

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Добро погледнете, ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.  Како и кај повеќето вакви мотоцикли, и Kawasaki Ninja ZX-10RR е навистина специјална машина а на фотографиите ќе можете да ги видите сите интересни модификации кои беа направени. За нас највпечатливи се тркалата и сопирачките , но интересни работи има на речиси секој дел од мотоциклот.

Посебно импресивни се сопирачките од Brembo кои имаат потенки дискови како и фенови кои служат за ладење. Мотоциклите кои се дел од оваа трка се опремени со голем број на додатоци кои се уште се прототипи. Кај мотоциклот на Kawasaki можеме да видиме дека деловите од суспензијата на Showa се напред и на центар. Треба да се напомене и тоа дека KRT има делови од Showa и на мотоциклот кој е дел од WorldSBK.

Kawasaki Ninja ZX 10RR Suzuka 8 Hours 15

Кај рачките, започнувајќи од лево, прво ги имаме копчињата за контрола на тракцијата, моторно сопирање, ограничување на брзината, стартерот и светлата.

Секако, за да победите на Suzuka потребни ви се и пневматици од Bridgestone  а кај овој мотоцикл исто така е модификуван и резервоарот за гориво.

Ако подетално ја анализирате трката ќе забележите дека победата на Kawasaki се должи на брзината со која тимот работеше во гаражата.Промените беа направени значително побрзо отколку во Yamaha.

ZX-10RR е само вториот мотоцикл на компанијата кој успеал да победи на оваа престижна трка.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на првата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.