Мотоцикли

Претставен неверојатниот Bimota/Kawasaki Tesi H2

Bimota, која неодамна беше купена од страна на Kawasaki, само што го претстави моделот TESI H2.  Еве неколку фотографии и детали од оваа машина.

Следете нè на:

Bimota, која неодамна беше купена од страна на Kawasaki, само што го претстави моделот TESI H2.  Еве неколку фотографии и детали од оваа машина.

Долг период имаше најави дека Kawasaki ќе ја купи Италијанската компанија Bimota.  Сега сето тоа заврши со преtставувањето на supercharged TESI H2. Како што сугерира и неговото име, TESI H2 го има 998cc supercharged Kawasaki H2 моторот а исто така има и двојна шасија.

Bimota Kawasaki txt 1 08 11

Кога сме кај шасијата, станува збор за сериозен инжинерски потфат. Предната суспензија може да се придвижи во комплетно различен правец. Благодарение на овој систем, при нагло сопирање , основата на мотоциклот останува во истата позиција бидејќи вилушката не се навалува нанапред. Ова обезбедува поголема стабилност.

Bimota Kawasaki txt 2 08 11

Се уште ги немаме сите податоци во однос на моќноста. Сепак, можеме да се обложиме дека ќе има помеѓу 240 и 300 коњски сили. Но без разлика на тоа колкава моќност ќе има мотоциклот, самиот негов изглед ќе ве натера да штедите за да го купите. Но со оглед на CNC алуминиумските делови, електронската суспензија од Ohlins  како и многуте делови направени од јаглеродни влакна, можеби ќе ви треба повеќе време додека да ја соберете целата сума.

Bimota Kawasaki txt 3 08 11

TESI H2 ќе биде произведен во ограничен број а на пазарот во Велика Британија ќе се појави во јуни следната година.

Какви се вашите коментари за на Bimota/Kawasaki TESI H2 ?

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.