Мотоцикли

Suzuki Hayabusa ќе добие Euro 5 замена до 2021 година

Се поголеми се шансите Suzuki Hayabusa да добие замена која ќе биде во согласност со Euro 5 правилата до 2021 година.

Следете нè на:

 

Се поголеми се шансите Suzuki Hayabusa да добие замена која ќе биде во согласност со Euro 5 правилата до 2021 година.

Како што се наближува крајот на годината така се повеќе се појавуваат нови гласини поврзани со мотоциклите. Една таква најава е за нова Hayabusa која ќе има мотор со зафатнина од 1440cc и ќе биде во согласност со Euro 5 стандардот.

Од BikeSocial велат дека дошле до скици кои всушност се патенти од новиот мотор на мотоциклот. Покрај ова, велат дека имат информации и во однос на потенцијалните спецификации но и дизајн на мотоциклот.

Suzuki Hayabusa txt 1 26 12

Најинтересниот новитет е тврдењето дека новата машина ќе има целосно нов мотор кој ќе има зафатнина од 1440cc, што е за 100cc повеќе отколку кај претходната верзија.

Поголемиот капацитет е главното оружје на индустријата во борбата со се построгите регулации. Друг новитет на кај оваа машина е тоа дека рамката е потенка и полесна. Самата позиција на моторот прави тој да изгледа многу помал отколку неговиот претходник.

Suzuki Hayabusa txt 2 26 12

Еден показател кој не наведува на тоа дека патентите се оригинални е вклучувањето на новиот контролен систем за испарување на гасовите. Канистерот (означен со број 47 на сликата) кој се наоѓа на левата страна на рамката, го спречува ослободувањето на гасовите директно во атмосферата. Овој систем сега е клуч за една машина да може да биде во согласност со Euro 5 правилата.

Suzuki Hayabusa txt 3 26 12

Како и кај повеќето вакви скици, немаме точна престава како ќе изгледа мотоциклот. Сепак има едно нешто кое е слично со старата машина а тоа е двојниот издув.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката Лосаил во Катар денеска започна официјалниот пред-сезонски тест.

По тимовите на ДукатиХонда, Јамаха, Сузуки, Петронас и КТМ, и тимот на Априлија официјално ги претстави боите на мотоциклите за 2020.

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.