Мотоцикли

Забележан новиот DR Big на Suzuki

Веќе ви имаме кажано дека Suzuki планира да престави нов модел на пазарот. Сега добивме информација дека големиот оф роуд мотоцикл е забележан на патиштата во Италија.

Следете нè на:

 

Веќе ви имаме кажано дека Suzuki планира да престави нов модел на пазарот. Сега добивме и информација дека големиот оф роуд мотоцикл е забележан на патиштата во Италија.

Ако веруваме во информациите кои можат да се најдат на интернет, овој нов мотоцикл на Suzuki има 1,037cc v-twin мотор, кој на еден или друг начин може да се најде кај голем број на модели во изминативе две децении.

Се чини дека машината преставува еволуција на Suzuki V-Strom 1000 а најверојатно и тука ќе ја има истата улога.

Доколку им веруваме на гласините, Big DR ќе биде подобар за оф роуд возење во споредба со V-Strom 1000 и би можел да биде многу сличен со Honda Africa Twin.

Suzuki dr big 800 Main 23 04

А како што веќе претходо имаме искусено со Africa Twin но и со KTM 790 Adventure R, пазарот на авантуристички модели се повеќе бара машина со оф роуд капацитети а фокусот е насочен кон оние кои се полесни. Веруваме дека Suzuki со овој модел планира да одговори на овие барања.

Она што можеме да го видиме од фотографиите е ветувачко а мотоциклот изгледа дека има долга суспензија. Покрај тоа ги има сите стандардни делови кои можат да се најдат кај авантуристичките мотоцикли.

Иако добар дел од идните модели на Suzuki се преработка на стари верзии, со нетрпение чекаме да видиме што ќе излезе од оваа машина.

Очекуваме Suzuki DR Big да дебитира оваа година, најверојатно на EICMA мото шоуто во Милано кое се оддржува во ноември. Дали овој мотоцикл ќе биде сериозна конкуренција на Honda Africa Twin? Дали ќе биде достапен пред Yamaha Ténéré 700? Како што веќе имаме кажано во минатото, само времето ќе покаже.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.