MotoGP

12 Гран При шампиони ќе се најдат на патеката во 2018 година

Точно половина од дваесет и четирите возачи кои ќе бидат дел од MotoGP шампионатот оваа година освоиле најмалку една титула во својата кариера. Со ова е изедначен рекордот кој беше поставен во 2015 година.

Следете нè на:

 

Меѓу возачите кои заедно имаат освоено 32 титули се: Валентино Роси (9), Марк Маркез (6), Хорхе Лоренцо (5), Дани Педроса (3), Јохан Зарко (2), Алваро Баутиста (1), Маверик Вињалес (1), Пол Еспаргаро (1), Тито Рабат (1), Андреа Довициозо (1), Франко Морбидели (1) и Томас Лути кој исто така има освоено една титула.

lg8 0425.gallery full top lg

Официјалните податоци исто така покажуваат и дека деветмина од возачите кои ќе се најдат на патеката во новата сезона веќе имаат постигнато најмалку една победа во MotoGP, а меѓусебе вкупно имаат 215 победи што претставува уште еден рекорд. 21 од вкупно 24 возачи кои се дел од шампионатот имаат постигнато најмалку една победа во некоја од сериите во кои што имаат настапувано досега, а вкупниот број на победи меѓу возачите изнесува 461.

Најстариот возач на оваа листа е Валентино Роси кој во февруари го прослави 39-от роденден. Најмлад возач пак е Алекс Ринс кој ќе има 22 години и 101 ден во недела, кога ќе се одржи првата трка од сезоната во Катар.

Би можело да ве интересира

Неделата воопшто не изгледаше како ден на кој ќе се постави нов рекорд во Мото3 класата. Дождот предупредуваше да не се преземаат ризици и да се биде внимателен. Но Чан Онку се погрижи да се случи токму спротивното.

Последната трка од шампионатот ја одбележаа многуте падови, победата на Довициозо и подиумот на Алекс Ринс, а она што беше нај впечатливо беше успехот на Пол Еспергаро кој го донесе КТМ на третата позиција.

GRT Yamaha официјално потврди дека ќе му се приклучи на FIM Светскиот Супербајк шампионат во 2019 година, а Марко Меландри и Сандро Кортезе ќе бидат возачи на екипата.

Џонатан Реа уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите возачи откако постигна најбрзо време на првиот зимски тест кој се оддржа на патеката во Арагон. Пробувајќи го за прв пат  ZX-10RR опремен со новите спецификации, Реа беше за 1.5 секунди побрз од останатите возачи.

Три кратниот светскиот шампион беше именуван за член на MotoGP™ Legend а Шпанецот исто така за време на последната трка од сезоната која се вози во Валенсија ќе биде вклучен и во куќата на славните. Педроса, во 2003 година ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година титулата во 250cc. Тој е еден од најуспешните возачи во премиерната класа.

„ Ducati потврди дека нема да биде продолжена соработката со поранешниот MotoGP шампион“

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.