MotoGP

Довициозо во тесно водство во МотоГП шампионатот

По шест извозени трки во МотоГП шампионатот Андреа Довициозо е на чело на табелата со 76 освоени бодови.

Следете нè на:

По шест извозени трки во МотоГП шампионатот Андреа Довициозо е на чело на табелата со 76 освоени бодови.

Годинешниот МотоГП шампионат е специфичен по многу работи, заради Корона вирусот бројот на трки е намален на 14, а по 6 извозени во МотоГП класата го имаме најтесниот резултат до сега.

misano-motogp-motoricommk

Андреа Довициозо е во водство со 76 бодови, зад него со 70 е Фабио Квартараро, а на третата позиција е Џек Милер со 64. Блиската борба продолжува и за следните 6 возачи кои се во разлика од само 7 бодови.

Следната трка повторно се вози на патеката Мизано во Сан Марино, а еден викенд подоцна е трката во Каталуња. Збиениот распоред продолжува со трка на ЛеМан на 11-ти октомври, 18-ти и 25-ти октомври Арагон, 08-ми и 15-ти ноември Рикардо Тормо, а сезоната ќе заврши на 22-ти ноември со трка на патеката Портимао во Португалија.

ПозицијаВозачМоторЗемјаБодови
1 Andrea DOVIZIOSO Ducati ITA 76
2 Fabio QUARTARARO Yamaha FRA 70
3 Jack MILLER Ducati AUS 64
4 Joan MIR Suzuki SPA 60
5 Maverick VIÑALES Yamaha SPA 58
6 Valentino ROSSI Yamaha ITA 58
7 Franco MORBIDELLI Yamaha ITA 57
8 Brad BINDER KTM RSA 53
9 Takaaki NAKAGAMI Honda JPN 53
10 Miguel OLIVEIRA KTM POR 48
11 Pol ESPARGARO KTM SPA 41
12 Alex RINS Suzuki SPA 40
13 Johann ZARCO Ducati FRA 31
14 Francesco BAGNAIA Ducati ITA 29
15 Danilo PETRUCCI Ducati ITA 25
16 Aleix ESPARGARO Aprilia SPA 18
17 Alex MARQUEZ Honda SPA 15
18 Iker LECUONA KTM SPA 15
19 Bradley SMITH Aprilia GBR 8
20 Tito RABAT Ducati SPA 7
21 Cal CRUTCHLOW Honda GBR 7
22 Michele PIRRO Ducati ITA 4
23 Stefan BRADL Honda GER

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Го купивте најновиот и најдобриот авантуристички мотоцикл и ја имате најдобрата заштитна опрема. Конечно ќе ja почнете вашата авантура. Можеби вашиот мотоцикл и опрема се подготвени за она што ве очекува но дали сте вие подготвен?

Suzuki блескаше во Шпанија откако Алекс Ринс ја постигна првата победа по повеќе од 12 месеци. Јоан Мир, и покрај тоа што се уште нема победа е лидер на табелата на четири трки до крајот на шампионатот.

На прв поглед, Kawasaki Ninja H2 SX SE+ изгледа прилично скапо.

Шеста година по ред Џонатан Реа е шампион во WorldSBK серијата

Suzuki ја слави првата победа на Алекс Ринс во 2020 MotoGP Светскиот Шампионат. Јоан Мир е нов лидер на табелата.

Валентино Роси ќе ја пропушти трката која викендов се вози на патеката Арагон во Шпанија откако излезе позитивен на тестирањето за Ковид 19 вирусот.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.