MotoGP

Гран При комисијата направи нови промени на правилата

Гран При комисијата се обидува да ги реши проблемите кои се создадоа по нивната последна одлука.

Следете нè на:

Гран При комисијата се обидува да ги реши проблемите кои се создадоа по нивната последна одлука.

Ограничувањата кои од една страна ги намалија трошоците на тимовите, прави екипите да не смеат да користат возачи кои во моментов не се под договор со нив. Промени може да има само ако главните возачи се отсутни поради болест или пак повреда.

Дополнителен проблем преставува фактот дека на голем број од возачите во MotoGP договорот им завршува по крајот на сезоната 2020, а во исто време, голем број на возачи кои се дел од Moto2 сакаат да преминат во повисоката класа. Тимовите пак сакаат детално да ги проценат сите натпреварувачи кои во моментов не се дел од MotoGP.

Во претходните години на дебитантите им беше овозможено да настапат на приватен тест. Такво нешто се случи за Јохан Зарко, Алекс Маркез и Бред Биндер. Но сега откако се забранети приватните тестови, ваквата опција веќе не постои.

Како резултат на ова, GPC одлучи да дозволи возачите кои немаат договор на MotoGP тестовите да настапат покрај возачите кои веќе имаат договор. Но двајцата возачи нема да смеат во исто време да се појават на патеката.

На пример, доколку Yamaha одлучи да го тестира Moto2 возачот Лука Марини, тој ќе мора да ја дели гаражата со Валентино Роси. Во овој случај, Марини ќе може да настапи за во текот на утрото додека пак Роси ќе може да се појави на патеката во попладневните часови.

 DSC5173

Рестрикциите сепак нема да важат за тимовите кои имаат концесија. Тоа значи дека Aprilia и KTM слободно можат да имаат приватни тестови со возачи од Moto2 или пак од другите серии.

Тимовите и фабриките на овој проблем гледаат многу сериозно а тоа пак преставува знак дека сезоната 2021 би можела да биде многу интересна и да има големи промени на патеката.

Првиот тест каде што најверојатно ќе видиме како помладите возачи добиваат одредено време на патеката би можел да се случи во Барселона.

Предсезонските тестови во Сепанг и Катар се премногу важни за добар старт на годината. Тестот во Херез пак е можност за тимовите да ги испробаат првите промени кои ги имаат направено кај мотоциклите.

Друга промена на правилата е направена со цел да се изедначи можноста за настап во MotoGP и MotoE сериите. На пример, како производител кој има концесија, Aprilia може да пријави настап на Бредли Смит но само на шест трки. Сепак, овие возачи не смеат да настапат на шест трки по ред. Бидејќи тој е дел од MotoE, невозможно е да настапи на две трки во еден ист викенд. А бидејќи и голем дел од останатие возачи се дел од други програми надвор од MotoGP, одлучено е да се направат промени.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.