MotoGP

Хомологациските правила за кацигите одложени до јуни

Гран При комисијата ги одложи до јуни задолжителните хомологациски правила за кацигите.

Следете нè на:

 

Гран При комисијата ги одложи до јуни задолжителните хомологациски правила за кацигите.

Гран При комисијата до јуни ја одложи задолжителната употреба на FIM хомологациските кациги за сите возачи со цел да им даде дополнително време на производителите. Минатата година FIM соопшти дека почнувајќи од 2019 година, сите возачи ќе мораат да настапат со вакви кациги. Сепак, новото правило е одложено до јуни за да може тие дополнително да се тестираат.

Homologation MotoGP Txt 15 02

Како резултат на ова, Гран При возачите (MotoGP, Moto2 and Moto3) како и оние кои се дел од Супербајк шампионатот до 2-ри јуни ќе можат да ги користат ECE, Snell, JIS и FRHPhe-01 кацигите. Новите правила ќе стапат на сила од 3-ти јуни.

Одложена е и втората фаза од примената на хомологациската кацига. „Засега не можеме да дадеме потврда се додека тие не стигнат во лабораториите заедно со неопходните документи. Очекуваме тоа да се случи пред  крајот на февруари“ , се наведува во соопштението кое го испратија од FIM.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Што правите кога шест цилиндри едноставно не ви се доволни.

Ова е електричниот мотоцикл Curtiss Zeus 8, продукциска верзија на концептот V8 Hera.

Историја на LS2 кацигите.

Сите MotoGP тест тимови ќе бидат дел од дводневните тестирања кои ќе се одржат на патеката во Финска.

Марк Маркез вели дека е среќен што Романо Фенати повторно се бори за првото место.

Ова е мотоциклот со кој Џонатан Реа и Леон Хаслам победија на трката Suzuka 8-Hours.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.