MotoGP

Honda знае дека Лоренцо нема да биде 100% подготвен кога ќе се врати на патеката

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Следете нè на:

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Тимскиот менаџер на Repsol Honda, Алберто Пуиг е среќен поради враќањето на патеката на Хорхе Лоренцо но не очекува тој да биде во врвна форма.

Лоренцо, кој ќе се врати на патеката следната недела за време на Британската Гран При трка, не е дел од шампионатот уште од јуни кога се повреди на тренингот кој се одржа во пресрет на трката во Асен.

Пуиг е пресреќен што Лоренцо повторно ќе настапува но признава дека поради долгото отсуство ќе му биде потребно време да се врати во врвна форма.

„Со нетрпение чекаме да го видиме Лоренцо на патеката во Силверстоун и се надеваме дека ќе биде подготвен за настап“, изјави Пуиг. „Сепак, јасно ни е дека нема да може да даде 100%. “

„После таква тешка повреда како и фактот дека речиси два месеци се нема качено на мотоциклот, ќе му биде малку потешко да ја врати брзината. Сакаме да се врати мотивиран и подготвен за настап.“

Во изминативе неколку недели Лоренцо е во центарот на вниманието откако се појавија гласини дека би можел да премине во Pramac Ducati и покрај тоа што има дво годишен договор со Honda.

Lorenco txt 15 08

Пуиг ги отфрли ваквите шпекулации и порача дека Лоренцо ќе го испочитува договорот со тимот.

„Не сакам да мислам на тоа бидејќи знам дека тоа не е точно. Знам дека имаме договор со него кој трае до крајот на 2020 година.“

„Не знам што се зборува точно во гаражите но едно нешто можам да кажам, а тоа е дека ние ќе се држиме до нашиот план.“

Пуиг исто така сака да види и како ќе се покаже новиот асфалт на патеката во Силверстоун. Минатата година, поради големото количество на вода на патеката, трката беше откажана. Минатиот месец FIM изврши проверка на патеката и даде одобрение да се одржи трката.

„Минатата година беше тешко за возење поради условите на патеката. Но слушнав дека организаторите ставиле нов асфалт на патеката. Првичните реакции од возачите се позитивни. Ајде сега да одиме во Англија и да видиме што ќе се случи.“

Поради повреда, Лоренцо ги пропушти последните четири трки од шампионатот. Негова замена беше тест возачот Стефан Бредл.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.