MotoGP

Јапонија: Довициозо и Петручи ќе се обидат да постигнат добар резултат

Андреа Довициозо и Данило Петручи до крајот на сезоната имаат за цел да постигнат што е можно подобар пласман.

Следете нè на:

 

Андреа Довициозо и Данило Петручи до крајот на сезоната имаат за цел да постигнат што е можно подобар пласман.

Откако Марк Маркез ја освои шампионската титула на трката во Тајланд, возачите на Ducati, Андреа Довициозо и Данило Петручи се фокусирани да постигнат што е можно подобар пласман.

Во моментов Довициозо е во подобра позиција и би можел трета година по ред да го освои второто место на табелата. Во пресрет на Јапонската Гран При трка, Довициозо има предност од 48 поени во однос на возачот на Suzuki, Алекс Ринс.

„Откако ја загубивме титулата, целта ни е да го задржиме второто место. Во следните неколку трки ќе се фокусираме на тоа“, потврди Довициозо.

Во интересна трка во 2017 година, Италијанецот успеа да го победи Маркез. Минатата година на истата патека загуби во последните етапи од трката.

„Мотеги е посебна патека и во изминативе неколку години тука сме навистина компетитивни. Минатата година се боревме за првото место но за жал не успеавме. Мислам дека и оваа сезона ќе бидеме брзи“, изјави Довициозо кој оваа сезона постигна две победи.

„Мораме да продолжиме да работиме напорно за да бидеме добри на сите патеки и при сите временски услови. Ќе дадеме максимум од нашите можности на последните четири трки.“

 DSC3073

Петручи има поголема конкуренција во борбата за третото место во генералниот пласман.Во моментов разликата меѓу Ринс, Вињалес и Петручи изнесува само пет поени.

„Во Јапонија ќе пристигнеме многу мотивирани. За време на трката во Тајланд обезбедивме доволно информации и мислам дека ќе имаме добра основа. За нас Мотеги е подобра патека отколку Бурирам и сакаме да го искористиме тоа“, изјави Петручи кој победи на трката која се возеше во Муџело.

„Борбата за третото место е навистина изедначена. Ако сакам да ги остварам моите цели морам да имам добар настап на последните неколку трки од сезоната. Веќе во петок ќе можеме да го видиме нашиот потенцијал.“

Последните трки од сезоната исто така ќе покажат и кој ќе биде новиот шампион кај конструкторите и кај тимовите. Кај конструкторите Honda има удобна предност додека пак кај тимовите, во моментов Ducati има предност од 19 поени пред Repsol Honda.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Завршија претсезонските тестови. Дали Алеш Еспаргаро и Aprilia RS-GP би можеле да изненадат на стартот од новата сезона?

Марк Маркез признава дека бил целосно изгубен во пресрет на последниот ден од тестовите во Катар. Сепак, вели дека тимот направил чекор наред со тоа што искомбинирал нови и стари делови, вклучувајќи и еден кој бил дел од машината на Такааки Накагами.

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Табела со комбинирани времиња од тродневниот тест на патеката Лосаил во Катар.

Маверик Вињалес забележа најдобро време на третиот и последен ден од официјалниот МотоГП тест во Катар.

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Реклами

Листа на мото настани

  • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
  • Beertija Pub
  • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
  • Bad Boys Bar
  • Кочани
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.