MotoGP

Јапонија: Вињалес: Се чувствувам неверојатно на мотоциклот

Маверик Вињалес вели дека има неверојатно чувство со мотоциклот и на трката која ќе се вози во Јапонија, ќе продолжи да се бори за подобар пласман.

Следете нè на:

 

Маверик Вињалес вели дека има неверојатно чувство со мотоциклот и на трката која ќе се вози во Јапонија, ќе продолжи да се бори за подобар пласман.

Маверик Вињалес вели дека има неверојатно чувство со мотоциклот и на трката која ќе се вози во Јапонија, ќе продолжи да се бори за подобар пласман. Во јуни, кога се возеше Гран При трката на Каталуња, возачот на Monster Yamaha беше на единаесетото место на табелата. Сепак тој успеа да победи на следната трка која се возеше во Асен а три пати се искачи на подиумот во следните четири трки. Сето тоа му помогна да дојде до четвртата позиција во генералниот пласман.

Следна цел на Шпанецот е да го стигне сонародникот Алекс Ринс кој има само четири поени предност. Иако Вињалес само еднаш се има искачено на подиумот во Мотеги, во 2016 година, вели дека му се допаѓа патеката и дека се надева на подобар пласман во споредба со минатата година.

 DSC5377 copy

„Навистина ми се допаѓа Мотеги и мислам дека како патека е навистина добра. Очекувам да имам солиден настап бидејќи вообичаено сме добри тука“, вели Вињалес. „Минатата година трката беше тешка но тогаш немав добро чувство со мотоциклот.“

„Во моментов се чувствувам неверојатно и мислам дека можам да дојдам до добар резултат. Ќе видиме каков ќе биде конечниот резултат, но во секој случај ќе дадеме се од себе.“

Вињалес се уште има шанси да дојде до второто место во генералниот пласман. До крајот на сезоната остануваат на располагање уште 100 поени а за да дојде до втората позиција, Шпанецот ќе треба да ја надмине разликата од 52 поени која ја има Андреа Довициозо.

Неговиот тимски колега, Валентино Роси, е на шестото место додека пак Куартараро е седми.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Завршија претсезонските тестови. Дали Алеш Еспаргаро и Aprilia RS-GP би можеле да изненадат на стартот од новата сезона?

Марк Маркез признава дека бил целосно изгубен во пресрет на последниот ден од тестовите во Катар. Сепак, вели дека тимот направил чекор наред со тоа што искомбинирал нови и стари делови, вклучувајќи и еден кој бил дел од машината на Такааки Накагами.

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Табела со комбинирани времиња од тродневниот тест на патеката Лосаил во Катар.

Маверик Вињалес забележа најдобро време на третиот и последен ден од официјалниот МотоГП тест во Катар.

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Реклами

Листа на мото настани

  • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
  • Beertija Pub
  • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
  • Bad Boys Bar
  • Кочани
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.