MotoGP

Каталуња: Роси: Голема штета но вакви работи се случуваат

„Голема штета“ – Валентино Роси беше соборен од мотоциклот на Хорхе Лоренцо.

Следете нè на:

 

„Голема штета“ – Валентино Роси беше соборен од мотоциклот на Хорхе Лоренцо.

Валентино Роси ја стартуваше трката во Каталуња на најдобрата стартна позиција за оваа сезона, се чуствуваше одлично на мотоциклот и беше голем оптимист во однос на трката.

Но трката за Италијанецот заврши уште во вториот круг откако беше дел од инцидентот кој го предизвика Хорхе Лоренцо.

Роси беше зад возачот на Repsol Honda кога падна а во инцидентот учествуваа уште и Андреа Довициозо и Маверик Вињалес.

Италијанецот се обиде да ја избегне мешаницата но беше удрен од мотоциклот на Лоренцо.

Rosi Catalunya txt 17 06

„Ова е голема штета бидејќи денеска се чувствував одлично и имав добро темпо во текот на целиот викенд. Работевме добро за време на тренингот. Научивме многу работи и се чувствував удобно“  , изјави Роси.

„Имав добро темпо, бев конзистентен и едноставно уживав додека го возев М1. Бев голем оптимист во пресрет на трката.“

„И на стартот на трката се чувствував добро бидејќи пневматиците функционираа беспрекорно. Но се одлучив да претекнам во погрешен момент. Се обидов да ја избегнам мешаницата која беше пред мене но за жал не можев да го избегнам мотоциклот на Лоренцо.“

„Се обидов да го задржам исправен мотоциклот но не успеав во тоа. Сега имам мала болга на зглобот бидејќи ногата во еден момент ми се најде помеѓу двата мотоцикли. Но ова е тркање и понекогаш се случуваат вакви работи.“

„Според она што можев да го забележам во овие неколку кругови имаме големо подобрување во споредба со трката во Муџело. Мотоциклот беше подобар а и ние работевме понапорно во текот на викендот. Дадовме се од себе. Сега единствено што ни останува е да се одмориме добро пред трката во Асен.“

Пред трката која ќе се одржи во Холандија, Роси кој е на петото место на табелата, повторно ќе се врати на патеката во Барселона за официјалниот тест кој ќе се одржи во понеделник.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.