MotoGP

Лоренцо го потврди настапот на тестот во Катар

Откако го пропушти тестот во Сепанг, Хорхе Лоренцо ќе се најде на патеката за тестот кој овој викенд ќе се оддржи во Катар.

Следете нè на:

 

На последниот пред-сезонски тест кој ќе се оддржи на патеката во Катар, Хорхе Лоренцо ќе го има неговиот прв настап во 2019 година. Новиот возач на Repsol Honda, кој поради повреда мораше да го пропушти тестот во Сепанг, потврди дека ќе се врати на патеката за тестот кој ќе се оддржи од 23-ти до 25-ти февруари.

„Работев напорно за да ја подобрам физичката подготвеност и задоволен сум од резултатот“, изјави Лоренцо кој за прв пат ќе настапи во боите на Repsol Honda.

„Секако дека сакам да бидам во подобра кондиција но и покрај тоа мислам дека ќе имаме добар настап. Прво мораме да ја разбереме состојбата на мотоциклот.Тимот успеа да направи голем прогрес во Сепанг и со нетрпение чекам да се качам на RC213V.“

Lorenco Qatar Txt 21 02

Неговиот тимски колега и актуелен шампион, Марк Маркез исто така не е 100% подготвен и продолжува да се опоравува по операцијата која ја имаше во декември минатата година. Сепак, Шпанецот настапи во Сепанг.

„Веќе сме на последниот тест во пресрет на новата сезона“, вели Маркез. „Секако дека сум возбуден што ќе настапам и што ќе продолжиме со работата која ја започнавме во Малезија.“

„Ми се подобрува состојбата на рамото и сигурен сум дека на овој тест ќе бидам во подобра форма. Фокусот повторно ќе ни биде да ги тестираме најважните делови за да може добро да ја почнеме сезоната.“

И покрај тоа што настапи на пократка патека, Маркез сепак имаше најдобро време на првиот ден од тестот во Сепанг. На крајот заврши како единаесети но во однос на темпото беше многу компетитивен.

Првата трка од новата сезона ќе се оддржи на 10-ти март во Катар.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Кога дојде поканата за присуство на презентацијата на двата мотоцикли на Honda, CB650R и CBR650R, навистина бев заинтересиран да отидам. На хартија, моделот 650 изгледа како еден од најпотценетите модели но навистина сакав самиот да проценам дали тоа е вистина или не.

Откако Данило Петручи победи на трката во Муџело, Џек Милер вели дека би бил среќен доколку остане дел од тимот и во 2020 година.

Дали затворањето на визирот на вашата кацига го прави воздухот што го дишете опасен?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.