MotoGP

Лоренцо ќе настапи на трката во Силверстоун

Хорхе Лоренцо ќе се врати на патеката овој викенд и ќе настапи на трката која се вози во Силверстоун.

Следете нè на:

 

Хорхе Лоренцо ќе се врати на патеката овој викенд и ќе настапи на трката која се вози во Силверстоун.

После четири недели пауза поради повреда, Хорхе Лоренцо е подготвен за настап на Британската Гран При трка. Шпанецот беше надвор од трките откако на патеката во Асен скрши два пршлени.

Поранешниот MotoGP шампион има проблем да се прилагоди на RC213V и се уште не завршил една трка меѓу најдобрите десет возачи иако првите неколку круга од трката во Каталуња покажаа дека има некаков напредок.

Но, на тестот кој се одржа после трката тој повторно падна а немаше среќа ниту на трката во Асен каде што го повреди грбот.

Lorenco txt 22 08

„Многу е добро што повторно се враќам во тимот, помина долго време од трката во Асен“, изјави Лоренцо. „Би сакал да се вратев порано но поради сериозноста на повредата морав подолго време до одмарам.“

„Иако бев надвор од патеката работев напорно за да бидам подготвен за настап во Силверстоун. Сепак, знам дека ќе ми биде потребно време за да ја вратам посакуваната брзина. Задоволен сум што се враќам и што ќе продолжам да работам со тимот. Целта ни е да продолжиме да напредуваме и да дојдеме до посакуваните резултати.“

Во изминативе неколку месеци кружеа голем број на шпекулации во однос на иднината на 32-ве годишниот возач. Некои луѓе велеа дека ќе се пензионира додека пак други сметаа дека ќе премине во Petronas Yamaha. Сепак на крајот најголеми се шансите тој да остане уште една година во HRC.

Неговиот тимски колега, Марк Маркез во моментов е лидер на шампионатот со предност од 58 поени. На патеката во Силверстоун ,Лоренцо постигна една од најважните победи во неговата кариера откако во последниот круг  на трката која се возеше во 2013 година успеа да го победи Маркез.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Завршија претсезонските тестови. Дали Алеш Еспаргаро и Aprilia RS-GP би можеле да изненадат на стартот од новата сезона?

Марк Маркез признава дека бил целосно изгубен во пресрет на последниот ден од тестовите во Катар. Сепак, вели дека тимот направил чекор наред со тоа што искомбинирал нови и стари делови, вклучувајќи и еден кој бил дел од машината на Такааки Накагами.

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Табела со комбинирани времиња од тродневниот тест на патеката Лосаил во Катар.

Маверик Вињалес забележа најдобро време на третиот и последен ден од официјалниот МотоГП тест во Катар.

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Реклами

Листа на мото настани

  • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
  • Beertija Pub
  • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

  • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
  • Bad Boys Bar
  • Кочани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.