MotoGP

Маркез го брани Лоренцо

„Ако гледате отстрана, ќе видите луѓето како велат што прави Лоренцо? Но јас не размислувам така.“ – Хорхе Лоренцо пронајде неочекуван сојузник во Марк Маркез по трката во Каталуња.

Следете нè на:

 

„Ако гледате отстрана, ќе видите луѓето како велат што прави Лоренцо? Но јас не размислувам така.“ – Хорхе Лоренцо пронајде неочекуван сојузник во Марк Маркез по трката во Каталуња.

Марк Маркез застана во одбрана на Јорхе Лоренцо по контроверзниот инцидент кој го предизвика на патеката во Каталуња а во кој излета главниот ривал на неговиот тимски колега, Андреа Довициозо.

Со четвртата победа оваа сезона, Маркез ја зголеми предноста на табелата. Во тоа многу му помогна и излетувањето на Довициозо во вториот круг.

Лоренцо се обидуваше да го претекне Вињалес во борбата за третото место но во еден момент загуби контрола над предниот дел и дојде во контакт со мотоциклот на Довициозо. Во инцидентот, надвор од патеката завршија и Вињалес и Роси.

Маркез немаше никаков проблем да ја заврши трката на првото место и ја зголеми предноста на 37 поени. Кога го прашаа да даде свој коментар за инцидентот, Шпанецот застана на страна на Лоренцо.

Lorenzo Cataluna txt 17 06

Маркез призна дека и самиот тој направил грешка во свиокот број 10 и додаде дека неговите ривали едноставно во погрешно време биле на погрешно место.

„Секако ако гледате отстрана ќе се прашате што прави Лоренцо но јас поинаку гледам на работите“, изјави Маркез.

„Лоренцо беше во вистинската линија на движење. За жал загуби контрола над предниот дел. Дови и Вињалес не се движеа по нивната линија и за жал дојдоа во контакт со мотоциклот.“

„Кога имаш два или три мотоцикли пред тебе, секогаш има можност да се лизнете. Такво нешто се случи и пред четири години во Австралија кога Ианоне го удри Хорхе. Всушност, она што го направи Ианоне беше многу полошо.“

„Голема штета за другите возачи е тоа што Хорхе загуби контрола. Може да се каже дека на ова влијаеше и полниот резервоар за гориво кој го имаше неговиот мотоцикл.“

Маркез и Лоренцо имаа контакт и за време на третиот слободен тренинг а актуелниот шампион  веднаш потоа имаше интересен разговор со својот тимски колега.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.