MotoGP

Милер: Главна цел е место во фабрички тим

Мојата главна цел е да се обидам и да дојдам до место во некој фабрички тим. Би сакал тоа да биде Ducati.

Следете нè на:

 

Мојата главна цел е да се обидам и да дојдам до место во некој фабрички тим. Би сакал тоа да биде Ducati.

Не е никаква тајна дека Џек Милер има за цел да обезбеди место во некој фабрички тим за сезоната 2020. Со оглед на тоа дека Андреа Довициозо има дво годишен договор а тимскиот колега на Милер, Франческо Бањаиа се уште не делува дека е подготвен, се чини дека главната битка на Милер ќе биде со актуелниот возач на тимот, Данило Петручи.

Miller txt 18 04 copy

Засега, борбата е изедначена.

Петручи е на петото место во генералниот пласман и има предност од само еден поен во однос на Милер. Сепак, Австралиецот на две трки успеа да биде подобар од Петручи а врвот беше местото на подиумот на трката која се возеше во Остин.

„Секако дека мојата цел е да обезбедам место во некој фабрички тим. Би сакал тоа да биде Ducati“, изјави Милер кој исто како и Довициозо и Петручи ја има најновата верзија на GP19.

„Мислам дека оваа година вршиме добра работа. И на двете трки кои ги завршив се најдов пред Петручи. Засега годината се развива добро, но да почекаме и да видиме како ќе биде и во иднина.“

„И во изминативе неколку сезони, почетокот ми беше добар но работите се менуваа некаде од трката во Муџело. Се надева дека тоа нема да се случи и оваа година.“

Во моментов, местото на Петручи во Ducati е единственото кое би можжело да биде преземено. Сите останати фабрички возачи имаат договор до 2021 година.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Ќе си заминам како човек кој е гладен да се врати“ - Јохан Зарко

Нашите пријатели од Холандија, Nieuwsmotor, само што ни ги испратија овие фотографии а на нив може да се видат два нови модели на Harley-Davidson, авантуристичкиот Pan America и спортскиот, Streetfighter.

Викендов се вози 12-та трка од МотоГП шампионатот на патеката Силверстоун во Англија.

„Возењето на еден круг на оваа патека е исто како да патувате од едно до друго место“ – Валентино Роси.

Хорхе Лоренцо ќе се врати на патеката овој викенд и ќе настапи на трката која се вози во Силверстоун.

Доколку мислевте дека Triumph работи напорно на подготовка на новите Scrambler и Speed Twin, тогаш имаме уште неколку нови информации за вас.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.