MotoGP

Moto2: Одличен старт за Лутхи

Возачот кој е дел од Moto2 шампионатот вели дека неговата прва трка во серијата поминала одлично.

Следете нè на:

 

Швајцарецот успеа да го стигне Лоренцо Балдасари и да се бори за првото место. Иако заврши на втората позиција, Лутхи го напушта Катар пресреќен од постигнатиот резултат.

„Да бидам искрен, не можев да имам подобар старт на сезоната. Но ќе беше уште подобро доколку победев бидејќи бев навистина брз. Уште од самиот старт немав добро чувство со предниот дел од мотоциклот. Имав проблеми да ја достигнам посакуваната брзина но подоцна работите се подобрија. Можев да се обидам да го претекнам во послендиот круг, но сметам дека тоа ќе беше преголем ризик. Оваа вечер условите на патеката беа одлични. За време на загревањето имав мали проблеми, но подоцна работите се подобрија. Знаев дека ако има добри временски услови можеме да постигнеме добар резултат. Со нетрпение чекам да почне следната трка.“

Tomas Luthi Moto2 Txt 12 03

Иако неговиот тимски колега, Марсел Шротер можеби не е задоволен од третото место, сепак си заминува за Германија со позитивно чувство.

„Денеска навистина имав среќа. При крајот на трката имав проблеми и навистина не сакав да направам грешка на првата трка од сезоната. Секако дека се обидов да му се приближам на Балдасари, но кога Том ми се приближи не можев повеќе да притиснам. Во секој случај, ова е одличен старт на сезоната. Подобро е да го освоите третото место отколку да преземете поголем ризик и на крај да излетате надвор од патеката. Ова е фантастичен резултат за тимот но морам да ви признаам дека малку сум разочаран бидејќи бев брз во текот на целиот викенд. Дури и со искористени пневматици, сепак бев брз. Но, во секој случај, можам да бидам задоволен од резултатот.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.