MotoGP

MotoE 2019 – Листа на возачи

Неофицијална листа на возачи кои ќе бидат дел од електричниот FIM MotoE Светски Шампионат

Следете нè на:

 

Независните MotoGP тимови ќе имаат двајца MotoE возачи следната сезона. Тимовите од  Moto2 и Moto3 ќе имаат по еден возач.

Сите возачи ќе користат идентична Energica машина во текот на петте трки од серијата кои ќе се оддржат во Херез, Ле Ман, Захсенринг, Ред Бул Ринг и Мизано.

moto lineup 2

LCR
Ренди де Пуние
Николо Канепа

Angel Nieto
Нико Терол
Мариа Херера

Avintia
Ксавиер Симеон
Ерик Гранадо

Intact GP
Јеско Рафин

Pramac
Џош Хук (сѐ уште нема официјална потврда)
Алекс де Анџелис (сѐ уште нема официјална потврда)

Tech3
Кени Фореј
Хектор Гарзо

Gresini
Матео Ферари

Pons
Сете Жиберно

One Energy Racing (Sepang)
Бредли Смит

Ajo
?

SIC58
?

Marc VDS
?

Би можело да ве интересира

„Ќе биде подобро за сите, секако тука е и Moto2 серијата, доколку го имаат овој нов стил на возење - Moto2 се доближи еден чекор поблиску до MotoGP  со новиот 765cc Triumph мотор“

„Коментарот кој го даде Алберто Пуиг предизвика реакција кај неговиот поранешен MotoGP возач Дани Педроса“

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.