MotoGP

MotoGP: Чед Рид: Лудо е што не се користи „holeshot“

Суперкрос легендата и голем фан на MotoGP, Чед Рид, вели дека е лудо што никој во Гран При досега не експериментирал со „holeshot“.

Следете нè на:

 

Ваквата изјава на Рид следува откако се појавија гласини дека Ducati тестира ваков уред на патеката во Сепанг. Стандарден дел од оф роуд трките во изминативе две децении, Рид вели дека следен чекор e тој да се примени и на тркачката патека.

„Ваквиот уред го користиме во Суперкрос уште од 2001 година и затоа ме изненадува што ниту еден тим во MotoGP досега не го употребил. Досега не сум возел ниту една трка во MotoGP, но во Суперкрос, невозможно е да почнете една трка без него. Нема негативни работи, едноставно е подобар во секој аспект.“

MogoGP Holeshot Txt 1 19 02

„Можам да видам позитивни но и негативни работи од користењето на овој уред во MotoGP. На пример во Суперкрос, до нас имаме механичари кои ни помагаат. Суспензијата ја користиме многу почесто и затоа има поголеми шанси да се заглави. Тука ќе треба малку покомпликуван систем за да се осигураме дека се ќе биде како што треба.“

„Возачите во MotoGP се пониски и ова дефинитивно ќе им помогне нив за подобро да ја распределат тежината. Тоа значи дека помалку ќе ја користиш електрониката и повеќе ќе се потпреш на механичката помош.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.