MotoGP

MotoGP: Honda како знак на благодарност на Дани Педроса му подари тркачки мотоцикли

„На Дани Педроса ќе му треба дополнителен простор за багаж на патот назад од Јапонија“

Следете нè на:

 

За време на последниот настап на Дани Педроса, како знак на благодарност Honda му подари два од неговите поранешни Гран При мотоцикли.  Шпанецот ја помина целата негова кариера во премиерната класа во тимот на Honda, започнувајќи во класата од 125cc во 2001 година, две години потоа помина во класата од 250cc а 13 години во фабричкиот тим на Honda кој е дел од MotoGP.  Педроса и Honda заедно успеаа да стигнат до 51 победа од кои 31 го Гран При натпреварувањето. Во 2001 година тој ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година беше шампион во класата од 250cc. На крајот од неговиот настап во тимот на Honda му беа доделени RCV MotoGP машина како и дво-тактен  RS250RW.

pedrosa 2

За една недела, Педроса ќе го има своето деби како тест возач на MotoGP тимот на KTM. Поради повредата на неговиот тимски колега Марк Маркез, Педроса беше единственипт возач кој беше дел од „Денот на Благодарноста“ кој го организираше Honda.

Би можело да ве интересира

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите.

Маверик Вињалес ги уништи пневматиците во обид да ги претекне своите ривали. Вели дека мора да направи промени во случај тоа да се повтори и во иднина.

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нов хет трик од победи.

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето треба да се одржи овој месец.

Алваро Баутиста го претекна Џонатан Реа и се најде на првото место по завршувањето на слободниот тренинг во Тајланд. Двајцата возачи постојано го подобруваа своето време.

Тимскиот менаџер на Suzuki, Давиде Бривио, тврди дека новиот уред на мотоциклот на Ducati има врска со аеродинамиката. Вели дека Suzuki поднесе жалба со цел засекогаш да се реши проблемот.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.