MotoGP

MotoGP: Кратчлоу го чека долг пат додека да се врати во форма

Поминаа три месеци откако Кал Кратчлоу доживеа тешка повреда за време на трката која се оддржа на Филип Ајленд.

Следете нè на:

 

Поминаа три месеци откако Кал Кратчлоу доживеа тешка повреда за време на трката која се оддржа на Филип Ајленд.

Откако претрпе неколку фрактури на десниот зглоб, возачот на LCR Honda го чека долг пат додека да се врати во форма.

Бидејќи се уште ги чувствува последиците од повредата и операцијата, тој одлучи оваа година зимата да не ја дочека во Велика Британија туку наместо тоа си замина во својот дом во Сан Диего.

Crutchlow txt 23 01 2019

„Веднаш знаев дека станува збор за тешка повреда. После операцијата докторот ми кажа дека оваа фрактура е најтешката која може да ви се случи. Мораа целосно да го реконструираат зглобот и поради тоа беа загрижени“ , вели Кратчлоу.

„Сепак, тој дел помина навистина добро. Сега имам две плочки на едната коска, едната е од внатрешната страна на зглобот а другата е по средината. Но докторите не ми ставија плоча на другата коска и се чини дека тоа ми ја причинува болката.“

„Поминаа три долги и тешки месеци. И претходно сум имав повреди но ниту една не беше толку голема. Знам неколку возачи кои поради ваков вид на повреда мораа да се пензионираат. Искрено, имаше моменти додека лежев во болница, кога си помислив дека повеќе никогаш нема да можам да се натпреварувам. Но, бев решен да продолжам соп тренинзите. Одев и на психолог бидејќи морав да бидам ментално силен. Не се предавам. “

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.