MotoGP

MotoGP: Лоренцо ќе го пропушти тестот во Сепанг

Новиот возач на Repsol Honda ќе го пропушти првиот тест од сезоната 2019 поради операција на раката

Следете нè на:

 

Новиот возач на Repsol Honda ќе го пропушти првиот тест од сезоната 2019 поради операција на раката

Подготовките на Хорхе Лоренцо со новиот тим започнаа лошо откако беше потврдено дека три кратниот светски шампион ќе го пропушти првиот тест од новата сезона поради повредата на раката. Лоренцо скрши мала коска на левата рака за време на тренингот во Италија. Според Repsol Honda, Лоренцо одлучил да има операција.

Шпанецот ќе остане во болница во следните 24 часа а потоа ќе замине на официјалната презентација на тимот која ќе се случи во среда во Мадрид. Поради природата на повредата, тимот и Лоренцо одлучија тој да го пропушти тестот во Сепанг.

Lorenco Txt 1 22 01 2019

Со ова сега на Лоренцо му оставува само вториот и последен тест кој ќе се оддржи на патеката во Катар помеѓу 23. и 25. Фебруари. Неговата деби трка се очекува да биде на 10-ти Март.

Поранешниот возач на Ducati пропушти четири од последните пет трки минатата година откако доживеа скршеница на зглобот на левата рака. Во моментов, и двајцата возачи на Honda заздравуваат од повреда. Актуелниот шампион, Марк Маркез во Октомври минатата година имаше операција на рамото.

Возачот на LCR, Кал Кратчлоу се уште се опоравува од тешката повреда на ногата која ја доживеа минатата година и во моментов само Такааки Накагами е единствениот здрав MotoGP возач на Honda. Кратчлоу има за цел да настапи на тестот во Сепанг, што ќе биде негов прв настап после трката која се возеше на Филип Ајленд.

Lorenco Txt 2 22 01 2019

Лоренцо беше светски шампион со Yamaha во 2010, 2012 и 2016 година а минатата сезона со тимот на Ducati победи на три трки.

Доколку стигне до победи и со тимот на Honda, Лоренцо ќе им се приклучи на Мајк Хејлвуд, Ренди Мамола, Еди Лосон и Лорис Капироси како единствените возачи кои успеале да дојдат до победа во премиерната класа со три различни тимови.

За време на последниот тест кој се оддржа на патеката во Херез , Маркез и Лоренцо завршија на третата односно петата позиција.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.