MotoGP

MotoGP: Маркез успешно напредува, иако не победува

Марк Маркез призна дека добро се справува со периодот во кој нема постигнато ниту една победа во премиерната класа.

Следете нè на:

 

Иако нема победено од трката во Германија која се оддржа во Јули, неколкуте места на подиумот му овозможија удобна предност од 67 поени на врвот на табелата. Маркез имаше среќа да се најде на второто место на трката која се оддржа во неделата и вели дека чуството кое му го дава борбата за титулата ја надополнува загубата од тоа што не успева да се искачи на првото место на подиумот.

markez misano

„Среќни сме што освоивме место на подиумот бидејќи знаевме дека на оваа трка Ducati ќе биде многу брз. На крајот тоа и се покажа како точно. За разлика од нас тие тестираа на оваа патека. Но ние се боревме до самиот крај. Но и без да победам, сепак ја зголемувам разликата на табелата и тоа е она што е важно на крај.“

Иако нема победа од трката во Германија, сето тоа би можело да се промени овој викенд бидејќи Шпанецот заминува на патека на која во последните неколку години едноставно е непобедлив.

„Арагон е една од моите омилени трки во календарот. Патека на која вообичаено се чувствувам многу добро. Со нетрпение чекам да почне трката пред мојата домашна публика. Оваа година трката ќе биде посебна бидејќи еден свиок е именуван по мене. Навистина сум возбуден поради тоа. Минатата година на оваа трка бевме изедначени по бројот на поени но оваа година е поинаку.“

„Но тоа не значи дека се е завршено. Мораме да продолжиме да работиме напорно бидејќи гледаме дека Ducati е навистина брз и имаат напредок на секоја трка. Мораме да најдеме нешто кое ќе ни помогне да се бориме против нив. Во Арагон ќе се обидеме да бидеме компетитивни уште од самиот почеток. Ќе се обидеме да најдеме добра основа и добро да се подготвиме уште на почеток на викендот.“

Би можело да ве интересира

„Сега откако си замина најлесниот возач во серијата, првиот човек на Ducati Џиџи Дал’Игна смета дека би било фер за сите доколку има минимална тежина“

„Дали возиме или одиме во вселената?“

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Првите луѓе на Светскиот Супербајк шампионат ги потврдија драстичните промени на структурата на серијата кои ќе започнат од 2019 година.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.