MotoGP

MotoGP: Откажана и трката во Јапонија

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Следете нè на:

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

„Со жалење Ве известуваме дека трката за ГН на Јапонија сме приморани да ја откажеме“ - стои во соопштението од Дорна, на кое се потпишани и ФИМ и ИРТА. „Заради справувањето со Корона вирусот, трката која требаше да се вози на 18-ти октомври на патеката Твин Ринг Мотеги во Јапонија е откажана. Легендарната трка е во МотоГП календарот од 1999 година, а Дорна со нетрпение го очекува враќањето на трките на оваа патека во 2021 година.“

 ds00470.jpg copia 0.big

„Жалам што оваа година нема да следиме трка во Јапонија, тоа ќе биде за прв пат во овој шампионат од 1986 година. МотоГП семејството работи напорно да ги врати трките во календарот за оваа сезона, но тоа мора да биде на безбеден начин. Со оглед на тоа што донесовме одлука во согласност со ФИМ, ИРТА и МСМА, трките да се возат во Европа до средината на ноември, сите трки кои се надвор од овој континент ќе бидат презакажани. Доколку ја презакажавме трката во јапонија за втората половина од ноември тоа ќе беше лоша одлука со оглед на временските услови во тој период од годината во Јапонија па моравме да ја откажеме.“ - изјави Кармело Ецпелета - претседател на Дорна.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.