MotoGP

MotoGP: Педроса стана дел од куќата на славните

Три кратниот светскиот шампион беше именуван за член на MotoGP™ Legend а Шпанецот исто така за време на последната трка од сезоната која се вози во Валенсија ќе биде вклучен и во куќата на славните. Педроса, во 2003 година ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година титулата во 250cc. Тој е еден од најуспешните возачи во премиерната класа.

Следете нè на:

 

Неговата кариера започна во 2001 година во 125 Светскиот Шампионат. Како дебитант, тој стигна до две победи а сезоната ја заврши на осмата позиција. Следната година стигна до три победи а сезоната ја заврши на третата позиција. Следната година постигна пет победи и успеа да ја освои титулата.

Откако успеа да стигне до третото место во однос на најмногу освоени места на подиумот, веднаш зад Валентино Роси и Џакомо Агостини, Педроса одлучи да се повлече од натпреварувањето по завршувањето на сезоната 2018.

pederosa 002

„Очигледно, ова е многу емоционален момент. Воопшто не се надевате на нешто вакво кога сте дете. Сега ова ми делува помалку чудно но навистина сум среќен бидејќи чувствував голема поддршка од фановите како и од сите членови на екипата. “

„Чувствувам дека MotoGP ми пружи многу и научив многу работи благодарение на серијата. Кога јас почнав имаше многу возачи кои стигнуваа до победа или пак го освојуваа шампионатот. Ова е добро, бидејќи на некој начин ние ги отворивме вратите за новата генерација на возачи.“

Би можело да ве интересира

Алекс Маркез ја прекина лошата серија во Moto2 класата и успеа да стигне до победа на трката која се возеше на патеката во Ле Ман.

Марк Маркез дојде до убедлива победа на трката која се возеше во Франција. На второ и трето место заврши двоецот на Ducati, Андреа Довициозо и Данило Петручи.

„Очекуваше извинување. За што да се извинам? Јас бев оној кој излета надвор од патеката“ – Џек Милер

Фабио Куартараро продолжи онаму каде што застана на минатата трка и постигна најдобро време на првиот слободен тренинг на својата домашна MotoGP трка.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Борбата за првото место на табелата во MotoGP шампионатот достигна ново ниво.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.