MotoGP

MotoGP: Петручи не верува дека ќе има добар настап на патеките кои му одговараат на Ducati

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

Следете нè на:

 

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

Патеките во Асен и Заксенринг, каде што возачот на Honda, Марк Маркез, победува десет години по ред, отсекогаш биле патеки кои не му одговарале на Ducati. Сепак, Данило Петручи вели дека тимот мора да го даде максимумот за да може да го победат Маркез и да ја намалат предоста која ја има на табелата.

„Следните две трки, во Брно и Шпилберг, се малку подобри за нас но оваа година Марк направи голем исчекор напред“ , вели Петручи.

„Докрај се боревме во Катар и Муџело, кои се две од омилените патеки на Ducati и загубивме за само неколку стотинки. Следните две трки исто така му одговараат на нашиот мотоцикл.“

Petruci txt 18 07

„Треба да го дадеме максимумот за борбата за титулата да биде отворена до крај. Знам дека тоа ќе биде навистина тешко, но мораме да веруваме во нашите способности.“

Летната пауза Маркез ја започна со убедлива предност од 58 поени пред најблискиот ривал, Андреа Довициозо. Петручи пак се наоѓа на третото место со заостанување од 64 поени.

Единствената победа која ја постигна Довициозо оваа сезона на трката во Катар заврши со предност од 0,023 секунди во однос на Маркез. На трката која се возеше во Муџело, Петручи успеа да победи со разлика од само 0.043 секунди.

Минатата сезона, благодарение на Довициозо и Хорхе Лоренцо, Ducati победи на трките во Брно и Австрија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Ќе си заминам како човек кој е гладен да се врати“ - Јохан Зарко

Нашите пријатели од Холандија, Nieuwsmotor, само што ни ги испратија овие фотографии а на нив може да се видат два нови модели на Harley-Davidson, авантуристичкиот Pan America и спортскиот, Streetfighter.

Викендов се вози 12-та трка од МотоГП шампионатот на патеката Силверстоун во Англија.

„Возењето на еден круг на оваа патека е исто како да патувате од едно до друго место“ – Валентино Роси.

Хорхе Лоренцо ќе се врати на патеката овој викенд и ќе настапи на трката која се вози во Силверстоун.

Доколку мислевте дека Triumph работи напорно на подготовка на новите Scrambler и Speed Twin, тогаш имаме уште неколку нови информации за вас.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.