MotoGP

МотоГП: Петручи во КТМ, Еспергаро во Хонда

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Следете нè на:

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Официјално, следната година во фабричкиот тим на Хонда на Марк Маркез друштво ќе му прави Пол Еспергаро. Алекс Маркез иако нема извозено ниту една трка за Хонда по се изгледа без разлика на резултатот кој ќе го постигне оваа година нема да биде во можност да вози заедно со својот брат. Тимот планира да го премести во LCR Honda тимот, а неизвесно е што ќе се случи со Кал Крачлоу. По договорот на Еспергаро со Хонда тимот на КТМ остана без возач за 2021 година па денеска беше објавено дека е ставен две годишен договор со Данило Петручи кој го загуби своето место во тимот на Дукати.

 DSC4252 copy copy

Во фабричкиот тим на Дукати местото на Петручи го превзема Џек Милер, а неизвесно е дали Андреа Довициозо ќе остане во тимот откако беше објавено дека тимот им понудил ревидиран договор од финансиски аспект за оваа сезона со оглед на тоа што половина од трките беа откажани. По последните случувања во кои Дорна го објави календарот во кој има потврдени 13 трки и уште 4 за кои се чека датум сепак возачите сфаќаат дека календарот ќе има 17 трки кои се само за 3 помалку од првично планираните 20 трки.

Останува да почекаме да видиме што ќе се случи со Довициозо, а истовремено ја чекаме и одлуката на Роси за 2021, во секој случај ќе има многу возбудувања и гридот следната сезона ќе изгледа многу по различно од она што го очекувавме.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.