MotoGP

MotoGP: Продолжува соработката меѓу Довициозо и Ducati

Дукати го обезбеди потписот на Довициозо, но сѐ уште не е познато кој ќе биде негов тимски колега.

Следете нè на:

 

Ducati потврди дека Андреа Довициозо ќе остане дел од нивниот тим и во следните две години. Со ова завршија шпекулациите дека Италијанецот не е задоволен од првичната понуда за продолжување на договорот и ќе остане дел од тимот, чие што седиште е во Болоња, најмалку до крајот на 2020 година.

dovi pobeda

Постоеја гласини дека вицешампионот од минатата сезона е незадоволен од финансиската понуда. Но, откако беше потпишан договорот меѓу двете страни за време на трката во Ле Ман која се оддржа изминатиот викенд, се чини дека разликите меѓу двете страни се надминати.

Во моментов сѐ уште не е познато кој ќе биде неговиот тимски колега. Засега најголеми шанси му се даваат на Џек Милер. Актуелниот возач, Хорхе Лоренцо, има големи шанси да премине во тимот на Suzuki додека пак се чини дека Андреа Ианоне ќе се врати во Pramac сателитскиот тим.

Би можело да ве интересира

Сега откако пред-сезонските програми веќе се финализирани и се знаат целите за сезоната 2019, разгледавме што му е потребно на секој тим во сезоната која претстои. За време на заедничката прес конференција на сите тимски менаџери, секој од шефовите на екипите откри какви им се приоритетите во текот на зимските тестови.

Зборувајќи за Crash.net, Скот Рединг открива која е единствената работа за која жали што не ја направил за време на неговиот  11 годишен престој во Гран При трките:  Губењето на титулата во Moto2  серијата во 2013 година.

„Некои луѓе ни се смеат и мислат дека направивме голема грешка.Но ова е само почеток“ - Ерв Поншарал зборува за новата Tech3 KTM MotoGP ера

Откако загуби 20 минути за време на шестата етапа, се чинеше дека заврши сонот на Сем Сандерленд да го повтори успехот од сезоната 2017. Сепак, откако успеа да стигне до победа на седмата етапа, тој повторно се врати во игра за првата позиција.

Шефот на Suzuki, Давиде Бривио вели дека губењето на концесијата била главната цел на Suzuki минатата година. Предупредува дека следната сезона ќе има поголем притисок.

MotoGP сезоната 2019 претставува нов почеток за возачот на Petronas Yamaha, Франко Морбидели. Поранешниот Moto2 шампион премина од тешката за возење Marc VDS RC213V машина на фабричката Yamaha која треба да биде иста со онаа која ја има неговиот ментор и менаџер, Валентино Роси.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.