MotoGP

MotoGP: Роси ја откри „романтичната“ рутината која ја има пред секоја трка

„ Пред секоја трка, поминувам околу 40 минути околу мотоциклот, зборувам со него, тоа е речиси исто како да сме на состанок “ – Валентино Роси

Следете нè на:

 

„ Пред секоја трка, поминувам околу 40 минути околу мотоциклот, зборувам со него, тоа е речиси исто како да сме на состанок “ – Валентино Роси

Тој е седум-кратен MotoGP Светски шампион и сигурно си мислите дека неговата рутина пред секоја трка е едноставна. Но грешите.

Во интервју за Италијанската емисија „Che Tempo Che Fa“, 39 годишниот возач ги откри работите кои ги прави пред секоја трка, се со цел да има добар настап.

Но, она на кое го посветува своето внимание не е неговата девојка. Наместо тоа, возачот на Yamaha сака да го помине времето пред трката разговарајќи со својот мотоцикл.

„Ги чувам сите мотоцикли на Yamaha со кои имам стигнато до светската титула“, откри Роси.

„Пред секоја трка поминувам речиси 40 минути околу мотоциклот, разговарам со него, речиси исто како да сум на состанок.“

Rosi Txt 31 01

Но и покрај тоа што наскоро ќе наполни 40 години, Роси не планира да забави.

„На 16-ти февруари ќе наполнам 40 години. Никогаш не помислив дека ќе се натпреварувам толку долго. Никогаш не помислував на годините бидејќи се што сакав е да се тркам со мотоцикли. Можеби во иднина ова ќе го направат и останатите возачи , но за мене најважното нешто е да останам компетитивен.“

„Убеден сум дека ако можеме да го подобриме мотоциклот, можеме да бидеме компетитивни.“

Роси официјално за прв пат оваа сезона ќе се појави на патеката за време на тестот кој се оддржува во Малезија помеѓу 6. и 7. февруари.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.