MotoGP

MotoGP се подготвува за тестот во KymiRing

Сите MotoGP тест тимови ќе бидат дел од дводневните тестирања кои ќе се одржат на патеката во Финска.

Следете нè на:

Сите MotoGP тест тимови ќе бидат дел од дводневните тестирања кои ќе се одржат на патеката во Финска.

MotoGP се подготвува за дводневни тестирања на новата патека во Финска, KymiRing. Шесте производители ќе се појават на патеката во периодот помеѓу 19-ти и 20-ти август со цел да ја испробаат патеката која ќе биде домаќин на една трка од шампионатот во сезоната 2020.

Микеле Пиро (Ducati), Стефан Бредл (Honda), Јонас Фолгер (Yamaha), Силвиан Гинтоли (Suzuki), Бредли Смит (Aprilia) и Мика Калио (KTM) ќе бидат дел од тестот кој ќе се одржи секој ден од 10:00 до 17:00.

На крајот на секој ден, во периодот помеѓу 17:00 и 18:00 на патеката ќе се појават локалните возачи.

KymiRing txt 19 08

Во неделата, шесте возачи заедно со преставници на нивните тимови се прошетаа по патеката за подобро да ги запознаат свиоците но и површината на патеката. Денот го завршија со заедничка фотографија.

За време на тестовите на патеката ќе бидат присутни и првите луѓе на MotoGP како и на Финскиот мото сојуз. Меѓу нив се претседателот на FIM, Хорхе Виегас, директорот на патеката, Тимо Похола, претседателот на Финската Мото Федерација, Тапио Невала, тимскиот менаџер на Ajo motorsport, Аки Ајо како и Карлос Езпелета од Dorna.

Со вклучувањето на патеката во Финска, во сезоната 2020 календарот ќе се прошири на 20 трки.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на првата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.