MotoGP

MotoGP: Се поинтересна станува борбата за титулата

Борбата за првото место на табелата во MotoGP шампионатот достигна ново ниво.

Следете нè на:

 

Борбата за првото место на табелата во MotoGP шампионатот достигна ново ниво на неизвесност во Херез откако победата која ја постигна Марк Маркез го искачи од четвртата позиција на првото место. Иако победата му донесе доволно поени, таа сепак не беше доволна за да го оддели од другите возачи. Шпанецот, сега не се бори само против долгогодишниот ривал, Андреа Довициозо туку и со возачот на Suzuki, Алекс Ринс. Тројцата возачи во моментов ги делат само три поени.

Во неделата, Маркез одлично го спроведе својот план и го искористи неискуството на возачите на Petronas Yamaha, Фабио Куартараро и Франко Морбидели кои стартуваа заедно со него од првиот ред. Иако победи со предност од само 1.6 секунди, Маркез вели дека е среќен со победата пред се поради пораката која ја испрати до неговите ривали.

„Среќен сум што победив но особено сум задоволен што победив на тој начин. Тоа и ми беше целта. После грешката која ја направив во Тексас сакав тука да победам на ист начин. Токму тоа и успеавме да го направиме.“

MotoGP Table Txt 16 05

Но со предност од само еден поен на табелата, Маркез признава дека мора и на Ринс да гледа како на сериозен ривал.

„Уште за време на зимските тестирања знаев дека Ринс ќе биде во оваа позиција. Тој одлично ја стартуваше сезоната. Најголема предност му е тоа што се уште нема никаков притисок врз него. Секако дека тоа подоцна ќе се појави но во моментов може да биде среќен доколку заврши на третото место. Тој е уште еден ривал за титулата и заедно со Suzuki тие се подготвени за борба.“

Кон крајот на трката Ринс имаше неколку успешни круга кои ги оставија другите возачи далеку зад него. Но иако беше брз исто колку и Маркез кон крајот на трката, тој не можеше да направи ништо за да го стигне. Со ова уште еднаш се потенцираа работите кои тој мора да ги поправи.

Ринс вели: „Морам да бидам подобар за време на квалификациите. Но воопшто не е лесно да имате многу добро време. Морам да се обидам и да се подобрам. Трката беше навистина тешка а дополнително ги искомпликува работите фактот што стартував од третиот ред.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Марк Маркез успеа да стигне до нова победа а поради грешката на неговиот тимски колега, трката не успеаа да ја завршат Андреа Довициозо и двајцата возачи на Yamaha.

„Голема штета“ – Валентино Роси беше соборен од мотоциклот на Хорхе Лоренцо.

„Ако гледате отстрана, ќе видите луѓето како велат што прави Лоренцо? Но јас не размислувам така.“ – Хорхе Лоренцо пронајде неочекуван сојузник во Марк Маркез по трката во Каталуња.

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
  • Gradski Bazen Kumanovo
  • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

  • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.