MotoGP

МотоГП: Сезоната започнува на 19-ти јули!

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

Следете нè на:

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

Откако пристигнаа неколку известувања за откажани трки, во јавноста се погласно се шпекулираше дека оваа сезона воопшто нема да видиме трки од МотоГП шампионатот. Сепак денеска Дорна го објави официјалниот календар во кој се заведени 13 трки со дефиниран датум, и уште 4 за кои до 31-ви јули треба да се потврди датумот.

new calendar 2020 2.big

Она што е интересно е дека Дорна се одлучи за повеќе трки на една пратека со различно име на Гранд При-то. Сезоната ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез, а за една недела подоцна повторне ќе следиме трка на истата патека. Потоа МотоГП се сели во Чешка на патеката Брно каде ќе има една трка на 9-ти август, а потоа ќе проследиме две трки на Шпилберг во Австрија. Мизано ќе биде домаќин на две трки, на 13 и 20 септември, а потоа Каталуња на една трка закажана за 27-ми септември. Една трка ќе следиме и во Франција на Ле Ман на 11-ти октомври, за потоа да проследиме две трки на патеката Арагон во Шпанија на 18-ти и 25-ти октомври. МотоГП шампионатот ќе остане во Европа за следните две трки кои ќе се возат во Валенсија на 8-ми и 15-ти ноември. Останува да се дефинираат датумите за трките во САД, Аргентина, Тајланд и Малезија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.