MotoGP

MotoGP: Возачите на KTM и Aprilia пристигнаа на патеката во Сепанг

MotoGP возачите на KTM и Aprlia порано ќе го оддржат тестот во Сепанг.

Следете нè на:

 

MotoGP возачите на KTM и Aprlia порано ќе го оддржат тестот во Сепанг.

Оваа година тестот на патеката во Сепанг ќе се оддржи малку порано од вообичаеното, односно од 1-3 февруари. Тоа значи дека тој ќе биде надвор од забраната за зимски тестови која важи од 1-ви декември до 31-ви јануари.

Како резултат на ова, возачите на тимовите кои имаат техничка концесија, KTM и Aprlia, имаат дозвола да бидат дел од тестот кој ќе се оддржи оваа недела но ќе можат да присуствуваат и на официјалниот тест кој ќе се оддржи од 1-ви до 3-ти февруари.

Во концесијата за производителите кои се немаат неколку пати искачено на подиумот е вклучен и еден дополнителен приватен тест на кој ќе можат да настапат официјалните возачи на тимовите.

„Имаме шест дена тестови во Сепанг и се надеваме дека ќе ги искористиме 100 проценти“,  изјави Хиафиз Сиахрин. Него на патеката ќе му се приклучи и тимскиот колега од Tech3 KTM, Мигел Оливеира.

„Шест дена можеби изгледаат премногу но нас тоа ни одговара за да можеме подобро да разбереме како функционира мотоциклот и да испробаме неколку работи.“

KTM Aprlia Test Txt 02 01

Иако Сиахрин верува дека ќе може да настапи на сите шест дена, сепак топлото време и големата влага сигурно ќе ги принуди возачите да ги скратат подготовките со цел да бидат целосно спремни за главниот тест.

Кај фабричкиот тим на КТМ, на пример,  тест возачот Мика Калио ќе настапи само првиот ден а потоа главните возачи, Пол Еспаргаро и Јоан Зарко ќе настапат на вториот и третиот ден. Тогаш тие ќе ги испробаат неколкуте нови делови кои ги има RC16.

Од Aprlia соопштија дека нивниот нов тест возач, Бредли Смит, ќе настапи на првите два дена од тестовите а на третиот ден неколку круга ќе извозат Андреа Ианоне и Алеш Еспаргаро.

Во меѓувреме, за прв пат на патеката во Сепанг, секој од возачите на Tech3 ќе има по два KTM мотоцикли.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.