MotoGP

Официјално: Кејси Стонер ја прекина соработката со Ducati

„ Ducati потврди дека нема да биде продолжена соработката со поранешниот MotoGP шампион“

Следете нè на:

 

Како што веќе и се најавуваше, поранешниот MotoGP шампион, Кејси Стонер, нема повеќе да биде тест возач и амбасадор на Ducati.

„Сакам да му се заблагодарам на Ducati за одличните сеќавања а особено за поддршката и ентузијазмот на нивнте фанови. Засекогаш ќе се сеќавам на ова,“ изјави Стонер.

„Во изминативе три години, навистина уживав во работата која ја вршев тука. Заедно со инжинерите и техничарите, работевме на подобрување на Desmosedici GP и искрено му посакувам на тимот се надобро во иднина.“

На почетокот на оваа сезона, Стонер-кој во Јануари замина на операција после тестот на патеката во Сепанг, изрази сомневање во однос на неговата иднина во тимот, наведувајќи притоа дека одговорните луѓе во Ducati воопшто не ги слушале неговите забелешки. Во гаражите исто така имаше и гласини дека Алберто Пуиг се обидува да го донесе во тимот на Honda.

Откако се повлече трките во 2010 година со 38 победи и една светска титула, Стонер првично и помагаше на Honda околу тестовите а потоа замина во Ducati каде што помагаше во развојот на возачот Микеле Пиро.

Stoner Dukati 2

Италијанската компанија, која нема титула уште од заминувањето на Стонер во 2010 година, победи на две трки во сезоната 2016, шест во сезоната 2017 а оваа година досега исто така имаат шест победи.

Неговиот последен тест беше на патеката во Сепанг во Јануари а веднаш потоа мораше да оди на операција.

Ducati му се заблагодари на Стонер за неговата помош при развојот на нивниот MotoGP мотоцикл но и за развојот на новиот Panigale V4 супербајк.

„Кејси е, и засекогаш ќе остане во срцата на сите фанови на Ducati. Сакам да му се заблагодарам за соработката која ја имавме во изминативе три сезони,“ изјави Клаудио Доменикали, извршен директор на Ducati.

„Неговите сугестии заедно со помошта на помладите возачи помогна Desmosedici GP да биде еден од најдоминантните мотоцикли на патеката. Неговите совети во израбтката на продукциските модели исто така се покажаа од голема корист.“

„Заедно со нашите фанови сакаме да му изразиме искрена благодарност и да му посакаме успех нему и неговата фамилија во иднина.“

На последниот настап во Сепанг, Австралијанецот покажа дека се уште е квалитетен откако постигна одличен резултат. Сега останува да видиме дали Стонер го извозе својот последен круг во MotoGP или пак ќе премине во некој друг тим.

Би можело да ве интересира

Се чини дека постојано има некакви најави и новини во однос на иднината на Ducati, особено со неодлучноста на  Volkswagen AG дали сака да ја задржи компанијата или пак планира да ја продаде.

Аргентинската Гран При трка ќе остане на патеката „Termas de Rio Hondo“, која се наоѓа на северот на државата, уште најмалку три години откако беше продолжен договорот со првите луѓе на MotoGP. Ваквата одлука беше соопштена на прес конференцијата која се случи во Буенос Аирес на почетокот на неделата.

Алваро Баутиста детално откри како во текот на зимата се прилагодува на мотоциклот на Ducati со кој во сезоната 2019 ќе се натпреварува во Светскиот Супербајк шампионат. Баутиста го имаше своето деби со Aruba.it Ducati во текот на дво-дневниот тест на патеката во Херез и за прв пат го испроба новиот Ducati V4 R Superbike.

Првите луѓе на Светскиот Супербајк шампионат ги потврдија драстичните промени на структурата на серијата кои ќе започнат од 2019 година.

Алекс Ринс, Јоан Мир и Силвиан Гинтоли го искористија последиот MotoGP тест за да го намалат бројот на нови елементи кои ќе бидат дел од GSX-RR со кој ќе настапуваат следната сезона.

„На Дани Педроса ќе му треба дополнителен простор за багаж на патот назад од Јапонија“

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.