MotoGP

Официјално: Michelin ги претстави новите пневматици за сезоната 2020 од MotoGP шампионатот

„Со нетрпение чекаме да видиме како ќе се покаже гумата. Очекуваме да се урнат неколку рекорди“, Пиеро Тарамасо, менаџер во Michelin Motorsport.

Следете нè на:

 

„Со нетрпение чекаме да видиме како ќе се покаже гумата. Очекуваме да се урнат неколку рекорди“, Пиеро Тарамасо, менаџер во Michelin Motorsport.

Michelin официјално потврди дека во сезоната 2020 од MotoGP шампионатот, на тимовите ќе им биде достапна нова задна гума. Ова следува по серијата тестови кои беа извршени во текот на минатата година на неколку различни патеки.

Новата конструкција на пневматикот има за цел да ги подобри перформансите и стабилноста на возачите и машините. Тоа пак во превод значи подобри резултати.

После неколкуте приватни тестови, новиот пневматик за прв пат беше употребен веднаш по завршувањето на Гран При трката на Каталуња во јуни минатата година.

После тоа се оддржаа уште неколку тестови во Брно и Мисано. Сепак главниот тест беше на Филип Ајленд, патека позната по тоа што бара голема издржливост.

Michelin потоа на тимовите им достави и пневматици кои беа тестирани за време на постсезонските тестови во Валенсија и Херез.

За време на тестирањата, гумата беше споредена со неколку други пневматици кои одговараат на одредена патека како и со гумите кои возачите ги користат за тркачките викенди. Со тоа, компанијата имаше јасна претстава до каде е напредокот.

Michelin txt 15 01

Откако заврши анализата на сите податоци, техничарите на Michelin одлучија да го одобрат новиот пневматик.

„После серија на интензивни тестови, задоволство ни е да го објавиме претставувањето на новата задна гума“, изјави Пиеро Тарамасо, менаџер во Michelin Motorsport.

„Веќе подолго време работиме на овој производ. Откако ги добивме повратните информации од сите возачи ни стана јасно дека креиравме производ кој ќе обезбеди врвни перформанси.“

„Ги информиравме Dorna и IRTA за промените. За тимовите ги обезбедивме потребните спецификации со цел да можат да ги прилагодат мотоциклите и да обезбедат најдобри перформанси од задната гума.“

„Ова е прва промена на заден пневматик во две години и преставува важен дел од еволуцијата на нашите Michelin Power Slick гуми.“

„Новата конструкција е во линија со нашите цели за подобри и подолготрајни перформанси кои гарантираат конзистентност во текот на целата трка. Сега со нетрпение чекаме да видиме како ќе се покаже гумата а воендо очекуваме да се урнат и неколку рекорди.“

Минатата година, од 19 трки на календарот, на осум се уште важеа рекордите кои беа постигнати пред 2016 година: Аргентина, Остин, Муџело, Асен, Брно, Арагон, Мотеги и Филип Ајленд.

Новата задна гума повторно ќе се појави на патеката на претсезонските тестови, најпрво во Сепанг а потоа и во Лосаил. Веднаш потоа, на 8-ми март, следува и трката во Катар.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката Лосаил во Катар денеска започна официјалниот пред-сезонски тест.

По тимовите на ДукатиХонда, Јамаха, Сузуки, Петронас и КТМ, и тимот на Априлија официјално ги претстави боите на мотоциклите за 2020.

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.